foto

Czy lubią Państwo matematykę? Czy potrafią Państwo pomóc swojemu dziecku w odrabianiu domowych zadań? Nie? TVP ABC ma na to receptę!
10 września w księgarniach pojawi się niezwykła książka – „Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią”, którą Państwu rekomendujemy.

„Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią” to pięknie ilustrowana książka dla partnerskiego tandemu dziecko – rodzice. Jej autorką jest Kamila Łyczek, a książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Próżno w niej szukać prostego dodawania czy nudnych słupków. Zawiera natomiast wszystko, co jest istotą matematyki: porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto w dziecku pielęgnować i rozwijać.
Książka zawiera 124 zadania, każde z podpowiedzią dla rodziców oraz informacją o stopniu trudności i orientacyjnym czasie rozwiązania ułatwiającym zaplanowanie zabawy.
Została napisana z myślą o rodzicach dzieci w wieku 5-10 lat, którzy chcą wartościowo spędzać czas ze swoją pociechą. Umożliwia im wspólne rozwiązywanie łamigłówek matematycznych, uczących dzieci koncepcji matematycznych inaczej niż w szkole – poprzez przykłady i zadania inspirujące do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie. Rodzice w książce otrzymują również cenne wskazówki na temat ich roli w rozwiązywaniu zadań, aby uczyć dziecko, ale nie robić za nie.
Zadania są tak skonstruowane, żeby nauczyć dzieci samodzielnego myślenia, przyswoić znacznie szerszy program niż w szkole, przygotować do rozwiązywania niestandardowych problemów, nieomawianych w szkole, co daje im możliwość wzięcia udziału w konkursach matematycznych i olimpiadach.
W skutecznym zaciekawieniu matematyką pomagają dołączone do książki:
24 edukrążki,
12 magnesowe patyczki,
1 tablica magnetyczna
Również dorosła osoba, bez względu na wykształcenie, rozsmakuje się w tych zadaniach. Stawiają one bowiem wyzwania wyobraźni, pobudzają ciekawość oraz pozwalają poczuć radość z osiągniecia celu, jakim jest rozwiązanie.

Zacytujemy fragment wstępu „Rodzinnej matematyki. Łamigłówek, które rozwijają i bawią”, bo zawiera on cenne wskazówki dla rodziców, jak pomagać w nauce matematyki.
„Jak wielką matematykę może uprawiać sześciolatek? Jeżeli myślisz, że wyliczanie coraz większych liczb to szczyt jego możliwości, jesteś w grubym błędzie.

Matematyka to porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto pielęgnować i rozwijać.

Ta książka właśnie temu ma służyć.

Wspólnie ze swoją pociechą przenieście się w matematyczny świat zagadek i przygód. Twoja pomoc będzie nieodłączna – stań na wysokości zadania. Niech Twoją przewodnią myślą będą słowa Konfucjusza:
Słyszałem i zapomniałem.
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem.

Kierując się tymi słowami pamiętaj:
• To co dziecko odkryje (rozwiąże, wymyśli, przeanalizuje) samo, będzie jego przygodą, zostanie w jego głowie zdecydowanie dłużej, niż Twój szczegółowy opis rozwiązania.
• Nie niecierpliw się, nie poganiaj – daj dziecku tyle czasu ile potrzebuje.
• Najlepszą podpowiedzią są pytania!
• Łamigłówki rozwiązujcie dla przyjemności. Jeżeli jakieś zadanie okazuje się za trudne, nie musicie za wszelką cenę brnąć do jego końca. Wróćcie do niego za jakiś czas.
• Rozmawiajcie o matematyce. Niech książka inspiruje Was do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie.
• Twoja energia włożona w stworzenie „opowieści” zadania, przełoży się na energię i chęć dziecka w jego rozwiązanie.

Zadania zostały podzielone na luźne tematyczne grupy. Przy każdym zadaniu podany jest poziom trudności, czas rozwiązania, potrzebne materiały oraz numer strony, na której znajduje się odpowiedź.
Miej na uwadze, że wskazane poziomy trudności i czasy rozwiązania są orientacyjne, podane po to, żeby ułatwić Wam zaplanowanie pracy. Celem ćwiczeń nie jest wykonanie ich w określonym czasie, a rozwijanie cennych umiejętności logicznego myślenia.”


Autorka i TVP ABC życzą niesamowitych matematycznych przygód!

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...