foto

4 września 2015 r. ruszyła 3. edycja konkursu „Wymyśl grę – zostań autorem GRANNY”. Jego organizatorami są firma GRANNA – polski wydawca i producent gier planszowych oraz miesięcznik „Przedszkolne ABC”.

Konkurs jest adresowany do kreatywnych nauczycieli, psychologów i pedagogów, pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat oraz do studentów wychowania przedszkolnego.
TVP ABC – patron medialny tego konkursu – zachęca wszystkich, którzy mają pomysł na interesującą, edukacyjną grę do podjęcia wyzwania i tworzenia projektów planszówek w kolejnych edycjach konkursu.
Prace można było przesyłać do 31 października 2015 roku.
Regulamin konkursu znajduje się na górze strony.

Finał 3. edycji zaplanowano w Dniu Babci, czyli 21 stycznia 2016 roku. Wtedy poznaliśmy zwycięską grę i jej autorkę.
Nagrodą główną w konkursie jest wydanie gry przez organizatora konkursu oraz nagroda pieniężna w kwocie 1500 zł brutto. Jury konkursu przyznaje także dwa wyróżnienia – 2. i 3. miejsce i nagradza je kwotą 500 zł. brutto.

W 3 edycji konkursu jury przyznało 3 nagrody – dwa równorzędne II miejsca zajęły gry:
„Leon Kameleon” autorstwa Agnieszki Bugajskiej i Agaty Kmiecik oraz
gra „Sensoryczna, podłogowa” wymyślona przez Anetę Suchecką i Paulinę Nojszewską.
I miejsce zajęła gra „Szukaj, szukaj” autorstwa Justyny Kubiak ze Żnina. Z udziałem pani Justyny w konkursie GRANNY łączy się interesująca historyjka, związana z TVP ABC.
Grę – laureatkę będzie można kupić dopiero na przełomie 2016 i 2017 roku, bo niemal rok potrwa jej produkcja.

W 1. edycji konkursu „Wymyśl grę – zostań autorem GRANNY” zwyciężyła gra „Kółka i spółka” (na zdjęciu, na górze strony). Jakiś czas temu można ją była wygrać w naszym facebookowym minikonkursie. Gra polega na układaniu obrazków na czas, z dostępnych figur geometrycznych. Kto jest najszybszy – zdobywa najwięcej punktów i wygrywa.

Zwycięzca 2. edycji konkursu „Wymyśl grę, zostań autorem Granny”

21 stycznia 2016 roku – poza finałem 3. edycji konkursu – odbyła się też uroczysta premiera gry „Sadzimy las”, która zwyciężyła w 2. edycji konkursu.
Jej autorką jest Katarzyna Wioska.
Grę wydano w serii SMOK OBIBOK POLECA. Tak ta sympatyczna postać opisuje nową planszówkę:
„Sadziliście kiedyś las?
Jeśli nie, to nadszedł czas!
Tutaj słychać ptaków śpiew,
Pomóż, by przybyło drzew!
W tej grze zapraszam Was do sadzenia lasu!
Waszym zadaniem jest wyhodowanie pięciu drzew. Każde z nich składa się z trzech części. Rzucacie dwiema kostkami i – w zależności od wyniku – dobieracie kolejne elementy. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza wyhoduje pięć drzew!
Do pudełka dołączyłem prawdziwe nasionka! Są malutkie, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Wyrosną z nich wielkie drzewa!

Gra została przygotowana w dwóch wariantach – dla młodszych i starszych dzieci.

Ta najnowsza gra planszowa kształtuje pozytywne nastawienie do ekologii i problemu zanikających obszarów leśnych. Jest do niej dołączony atrakcyjny plakat, który prezentuje różne gatunki drzew.
W pudełku znajduje się również nasionko. Rodzice wraz z dziećmi mogą wcielić tytuł gry w życie i wspólnie zasadzić las.
Zabawa porusza ważny i aktualny temat i za pomocą atrakcyjnej mechaniki przenosi go do świata gier planszowych. „Sadzimy las” to połączenie dobrej zabawy z praktyczną nauką ekologii. Tytuł w prosty sposób ukazuje wzrost drzew, a także zachęca do bliższego zapoznania się z procesem rozwoju ekosystemu.

Każdy z graczy ma własny zagajnik. W trakcie gry musi zasadzić i pielęgnować pięć drzew. Udany rozwój drzewa będzie zwieńczony pojawieniem się ptaka, który zagnieździ się w danym drzewku.

Gra „Sadzimy las” jest przeznaczona dla dwóch – czterech uczestników w wieku od 4 do 10 lat.


Smok Obibok to bardzo sympatyczna postać, która zamiast ziać ogniem i pożerać niewinne księżniczki, uczy i bawi dzieci.

„Ojcem” smoka jest Marek Bartkowicz – poeta, aktor, piosenkarz, bard, laureat grand prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA 2000, jednym słowem człowiek wielu talentów.
Jest on także autorem gier „Zagadki Smoka Obiboka” i „Nowe Zagadki Smoka Obiboka” oraz bajki o Smoku Obiboku.

Smok Obibok to już trochę leciwa postać. Pierwsze wydanie „Zagadek...” miało miejsce w 1997 roku a więc to już 19 lat. Zatem Smok już jest pełnoletni.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...