foto

Szykuje się kolejne święto dla najmłodszych miłośników sztuki scenicznej.
23 września we Wrocławiu rozpoczyna się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci. Impreza potrwa do 27 września.

TVP ABC – patron medialny tego przedsięwzięcia – zaprasza dzieci i rodziców do wrocławskiego Impartu na spotkania z teatrem, w ramach teatralnego programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Festiwal, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska od 2013 roku to jedyne na taką skalę, skierowane do najmłodszych wydarzenie teatralne w mieście, w którym mieszka ponad 90 tysięcy dzieci! To także wspaniała okazja dla młodych widzów z całej Polski do zetknięcia się z międzynarodowym teatrem na najwyższym, artystycznym poziomie.

Dwie udane edycje Festiwalu potwierdziły zapotrzebowanie na dostęp do wysokiej jakości oferty kulturalnej, dedykowanej najmłodszym. Uczestnictwo dzieci w kulturze otwiera ogromne możliwości edukacyjne, integracyjne i poznawcze. Wydarzenie to nie jest jedynie prezentacją sztuki teatralnej dla dzieci, ale też promocją jej edukacyjnych prospołecznych wartości, które mają wpływ na rozwój dziecka.

W tym roku, podczas 3.edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci, zaprezentują się następujące teatry: De Stilte (Breda, Holandia), Pocket Oxford Theatre (Oxford, Wielka Brytania), Konstellasjonen (Trondheim, Norwegia), Koweński Państwowy Teatr Lalek (Kowno, Litwa), Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla (Łódź), Zdrojowy Teatr Animacji (Jelenia Góra), Grupa Coincidentia (Białystok), Grupa aTOmy (Wrocław), KlicaProductions (Dania/ Wlk. Brytania/ Polska), Studio Teatralne Blum (Poznań), Pan Ząbek Iluzjonista (Wrocław), Teatr Rozrywki Trójkąt (Zielona Góra), Lalkowy Teatr Pralnia (Pionki), Teatr Klinika Lalek (Wolimierz), Teatr Lala (Sobótka) oraz artyści grupy SZTUKiSZUM.

Oprócz spektakli teatralnych zaplanowano również: słuchowiska teatralne, akcje plenerowe, wędrówki teatrów, jarmark „Dobry Design Dla Dzieci”, warsztaty teatralne, rozmowy i wykłady, teatralne wizyty, w szpitalach, hospicjach i ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Szczegóły o Festiwalu znajda Państwo na stronie www.festiwalteatrowdladzieci.pl, a program – na górze tej strony.

INICJATYWY, WARSZTATY, ZJAWISKA, sytuacje kreatywne podczas Festiwalu

● Strefa aktywności twórczej dziecka i DOBREGO DESIGNU (24-27 września)
Przez cały czas trwania Festiwalu w holu Impartu organizatorzy zapewniają małym uczestnikom moc artystycznych i dizajnerskich atrakcji! Animatorzy będą codziennie obecni w strefie aktywności twórczej, gotowi, by zafundować najmłodszym wspaniałe przeżycia i rozwinąć ich umiejętności manualne oraz interpersonalne. Wszystko poprzez wspólne działania w obrębie sztuki. Będzie można rysować, wycinać, kleić, budować, śpiewać, tańczyć, grać, naśladować – po prostu dobrze się bawić. Głównym tworzywem będzie recyklingowy karton, z którego zostanie zbudowana wspaniała scenografia, wykorzystywana do zabawy oraz częściowo jako tło do targów DOBRY DESIGN. Te z kolei skupią najciekawsze marki wrocławskiego designu. Targi potrwają dwa dni i będą dedykowane przedmiotom wykonanym z myślą o dzieciach. Całość dopełni zaczarowany kącik gastronomiczny, urządzony przez klub Szklarnia.

● Warsztaty SegniMossi i wystawa powarsztatowa
22-23 września, godz. 10.oo –12 .oo – warsztaty w Barbarze (brak miejsc)
23 września, godz. 20.00 wernisaż w Barbarze
Kto powiedział, że trzeba rysować siedząc? Czy kiedy ręce wędrują po papierze, to reszta ciała ma pozostać uśpiona? Możesz rysować całym ciałem: biegając, skacząc i śmiejąc się. Możesz rysować nie patrząc, używając ciała drugiej osoby, rysować swoim głosem i w powietrzu. Może ci się udać, ale możesz się też zgubić. Możesz pozostawić znak nawet wtedy, kiedy pozostajesz w bezruchu.
Do kogo skierowany jest warsztat?
Dzieci w wieku 6-12, młodzież oraz dorośli i grupy mieszane
SegniMossi to projekt badawczy, który narodził w wyniku spotkania Alessandro Lumare (artysty wizualnego) z Simoną Lobefaro (choreografką). Założyciele grupy badają relację pomiędzy tańcem jako materią o wymiarze przestrzennym i emocjonalnym, a znakiem graficznym jako „przedłużeniem” ciała i pewnej akcji. Celem warsztatu jest m.in. zwiększenie świadomości ciała, badanie ciała jako znaku oraz rozwijanie relacji z grupą, ale też uznanie eksperymentowania jako metody pracy.

● Wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci uczestniczące w warsztacie choreograficznym prowadzonym przez duet SegniMossi. W ramach Festiwalu SegniMossi poprowadzą dwudniowy warsztat dla dzieci, w którym zaproponują zadania plastyczne, ruchowe i ogólnorozwojowe, dając młodym uczestnikom pole do plastyczno-ruchowej ekspresji. Rezultatem pracy/zabawy uczestników będą prace plastyczne, których prezentacja w formie wystawy otworzy II edycję Rusza Festiwalu. www.ruszafestiwal.pl

● Wystawa Pracowni Grafiki Artystycznej ODT Światowid
Wernisaż – 24 września, godz. 19.oo
miejsce Galeria ImpArt
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace uczestników zajęć grafiki warsztatowej, wykonane w technikach: mezzotinta, kolografia, miękki werniks, odprysk, sucha igła, akwatinta, akwaforta, linoryt. Jednym z głównych celów powołania Pracowni Grafiki Warsztatowej było stworzenie miłośnikom sztuki grafiki możliwości kontaktu nie tylko z gotowym dziełem sztuki (tak jest w muzeach i galeriach), ale również poznania samego procesu powstawania dzieła - przez obserwację, jak i praktykę. Opiekę artystyczną nad pracownią oraz wystawą sprawuje Marta Lech.

● Stowarzyszenie SZTUKiSZUM – warsztaty „Malarski rentgen”
SZTUKiSZUM (SZiSZ) to stowarzyszenie, które zajmuje się szeroko pojętą sztuką – od najmłodszych do najstarszych. W działania SZiSZ wpisuje się tworzenie we Wrocławiu aktywnego ośrodka kreowania środowiska artystyczno – kulturalnego, stanowiącego miejsce eksponowania i konfrontacji nowatorskich działań artystycznych twórców z kraju i z zagranicy. Grupa SZTUKiSZUM zrealizowała min. festiwale Balonolas (2012., 2013, 2014 i 2015 r.) BalonOFF (2013, 2014 i 2015 r.), Dni Nieważkości w Wolimierzu (2013 r.) oraz wystawę ExxPO-ExXpE art recycle w EspaceJour et NuitCulture w Paryżu (2013 r.)
W ramach festiwalu, 26 września odbędą się przygotowane przez SZTUKiSZUM warsztaty wielkoformatowego malowania na tkaninie pt.: „Malarski rentgen”.

● Czerwone Noski – klauni w szpitalach – teatralne wizyty w szpitalach, hospicjach i ośrodkach szkolno-wychowawczych
Czerwone Noski Klown w Szpitalu to założona w 2012 r. fundacja, zajmująca się profesjonalną terapią śmiechem. Klowni z Czerwonymi Noskami regularnie odwiedzają dzieci przebywające w szpitalach we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Przez trzy lata działalności udało im się doprowadzić do głośnego śmiechu ponad 11 tysięcy małych pacjentów.
Pełen radości dziecięcy śmiech jest na całym świecie symbolem nadziei. Gdy śmiech niknie to często znak, że dzieje się coś niedobrego. Trauma emocjonalna i stres mogą być rezultatem poważnej choroby, długotrwałego pobytu w szpitalu, a także bolesnej terapii medycznej – na taki stres musi znaleźć się lekarstwo!
Wyposażeni w mnóstwo humoru, dowcipy i triki profesjonalni aktorzy-klowni z Czerwonymi Noskami podejmują się trudnego zadania walki ze strachem i przygnębieniem. Ci mistrzowie improwizacji i spontanicznej zabawy prowadzą nową, inną terapię – terapię śmiechem. Odwiedzając każdego małego pacjenta przy jego łóżku, niosą chorym i cierpiącym dzieciom radość i śmiech – nieodzowne oręże w walce z chorobą.
Podczas MFTDD Czerwone Noski , w sobotę – 26 września, odwiedzą w domach podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. W niedzielę w barze Barbara Klowni z Czerwonych Nosków uruchomią „Klinikę śmiechu”, gdzie będą wykonywali na dzieciach przeróżne testy i sprawdzali im poziom humoru. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzą odpowiednie procedury i dzięki specjalistycznej terapii śmiechem, poziom ten podniosą.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...