fot

Od roku w Akwarium Gdyńskim mieszka ośmiornica. Jest bardzo sprytna i nie lubi się nudzić. Wolny czas przeważnie spędza na zabawie klockami, a jedzenie lubi dostawać w zamkniętym pudełku. Z łatwością je otwiera i szybko zjada zawartość.

Choć ma już rok, jeszcze nie ma imienia.
Mamy propozycję – wymyśl imię dla gdyńskiej ośmiornicy i przyślij do nas mail. Jeżeli uzasadnisz swój wybór, to może i do Ciebie wpadnie pudełko... z nagrodą.
Na Wasze pomysły czekaliśmy do 27 lipca.
Nadesłaliście mailowo bardzo dużo fantastycznych propozycji z oryginalnymi, często dowcipnymi uzasadnieniami. Wybór tych najfajniejszych nie był łatwy.

Po długiej naradzie redakcyjne jury zdecydowało, że najbardziej interesujące imiona to:
OKTAWIA – tę propozycję nadesłała ośmioletnia Martynka Mrozik ze Sworzyc oraz
ATRAMENTEK – taki pomysł miał Carlos Ulgur z Warszawy.
Redakcyjna komisja wybrała dwa imiona – dla dziewczynki i dla chłopczyka, bo na razie nie wiadomo, jakiej płci jest gdyńska ośmiornica.
A jak dzieci uzasadniły swoje propozycje?

Martynka napisała: „na wzór zwierzaków z TVP ABC powinna przyjąć imię, które rozpoczynałoby się tą samą literą, co nazwa jej gatunku. Imię Oktawia kojarzy mi się z oktetem, oktawą, czyli tym, co wiąże z cyfrą...osiem. A ośmiornica ma osiem ramion. Bardzo łatwe do zapamiętania i świetnie pasuje do mieszkanki Akwarium Gdyńskiego.
Poza tym każda z literek tego imienia doskonale opisuje cechy ośmiornicy.
O – Ośmioramienna
K – Klockomaniaczka
T – Towarzyska
A – Akwariowa mieszkanka
W – Wróg nudy
I – Idealnie sprytna
A – Amatorka zamkniętych pudełek z jedzeniem.”


Z kolei siedmioletni Carlos Ulgur z Warszawy napisał bardzo oczywiste uzasadnienie dla imienia ATRAMENTEK – ośmiornice wytwarzają atrament i z tego są znane.