foto

Trwa 6. edycja projektu edukacyjnego Brave Kids. W tym roku do Polski przyjechało 114 najodważniejszych dzieci świata z 15 krajów i 4 kontynentów. Projekt trwa od 20 czerwca do 10 lipca. Odbędzie się we Wrocławiu, w Warszawie, Puszczykowie koło Poznania, w Wałbrzychu oraz po raz pierwszy – w Przemyślu.

W tym roku twarzą projektu jest dziewczynka z rdzennego amazońskiego plemienia Kayapo. Jej fotografia, z tradycyjną fryzurą i malunkiem na ciele, została zrobiona podczas wyprawy medycznej „Expedicionarios da Saude" (Brazyliska Wyprawa Medyczna) w społeczności Kikretum w Sao Felix, w północnej Brazylii.
„W oczach dziewczynki ze zdjęcia widać radość i ciekawość świata. To samo wyczytamy w spojrzeniu odważnych dzieci z różnych kultur i kontynentów, mimo trudnych warunków pełnych energii i twórczej pasji. Dlatego twarz tej dziewczynki jest doskonałym symbolem Brave Kids” – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy projektu Brave Kids.
Indianie Kayapo, rdzenni mieszkańcy Amazonii, dopiero od lat 60. XX w. są w kontakcie z zachodnim światem. Kultywują tradycje i żyją w pełnej symbiozie z naturą. Stali się symbolem ochrony amazońskich lasów deszczowych.
„Amazonia to ich świat, zagrożony tak samo, jak kultura Kayapo. Ich sytuacja pokazuje, że powinniśmy chronić różnorodność świata” – dodaje Justyna Warecka.

Dlaczego o Brave Kids mówi się, że to najodważniejsze dzieci świata?
Często pochodzą z miejsc dotkniętych rozmaitymi problemami społecznymi i borykają się z trudną sytuacją materialną.
„To niezwykłe dzieci. Mimo przeciwności rozwijają swoje talenty i odważnie kultywują tradycje. Każdy mały artysta ma swoją niepowtarzalną historię” – mówi Justyna Warecka.
Brave Kids to projekt edukacyjny. Umożliwia spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce dzieci uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.
Przez dwa tygodnie dzieci będą mieszkały w domach polskich rodzin.
„Celem projektu jest wsparcie dzieci, które żyją nieraz w trudnych warunkach, ale rozwijają swoje talenty i podtrzymują tradycje, które współczesna masowa kultura traktuje często jako niepotrzebne. Poprzez projekt Brave Kids chcemy im pokazać, że sztuka daje im nowe możliwości i otwiera dla nich świat” – mówi Justyna Warecka.
Na początku, równolegle w każdym mieście, zaproszone grupy zaprezentują programy stworzone specjalnie na przyjazd do Polski. Następnie odbędą się parady i spotkania otwarte dla publiczności oraz warsztaty artystyczne, podczas których dzieci przygotują wspólne przedstawienia i zaprezentują je widzom w każdym z miast.
3 lipca wszystkie grupy Brave Kids pojadą do Zagórza Śląskiego koło Wałbrzycha, gdzie przygotują wielki finał projektu. Efekty ich współpracy będziemy podziwiać 10 lipca na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jakich młodych artystów będziemy gościć w Polsce w tym roku?
Pochodzą z 4 kontynentów.
Z Angoli przyjedzie grupa teatralno-baletowa Ngau-Moyo, która łączy teatr, taniec i muzykę, w tym m.in. charakterystyczny dla Afryki instrument marimba (podobny do ksylofonu).
Maracatu, passinho i bojową capoeirę – trzy dynamiczne style tańca, łączące elementy tradycji afrykańskich oraz indiańskich zaprezentują młodzi Brazylijczycy z projektu „Mais caminhos” („Więcej ścieżek”).
Z Indii przyjadą m.in. dziewczęta prezentujące Bharatanatyam, starożytny taniec hinduski.
Zobaczymy również artystów z europejskich krajów, m.in. cyrkowców z Estonii, St. Petersburga oraz młodych aktorów ze Słowacji.
„Spotkania Brave Kids to także szansa na rozwój talentów i wymianę umiejętności. Młodzi artyści swobodnie czerpią z odmiennych tradycji i kultur. Ich współpraca przynosi fascynujące rezultaty” – mówi Justyna Warecka.
Projekt Brave Kids odbędzie się już po raz szósty. Do tej pory wzięło w nim udział 800 dzieci, 200 rodzin, 200 wolontariuszy, 7 miast. Od 2009 roku w ramach projektu Brave Kids przez trzy tygodnie młodzi reprezentanci rozmaitych kultur biorą udział w warsztatach opartych na zasadzie: „Dzieci uczą dzieci”. Projekt jest skierowany głównie do artystycznych grup dziecięcych oraz do rodzin i dzieci z Polski.
Ideą Brave Kids jest budowa otwartości i tolerancji, które wyrażają się w czasie wielu warsztatów i spektakli z udziałem doświadczonych pedagogów, artystów, liderów oraz gości.

Wielki finał Brave Kids 2015
Jedna scena i 114 młodych artystów z 4 kontynentów. Tak intrygujące połączenie różnych tańców i tradycji będzie można zobaczyć tylko podczas finałowego spektaklu projektu Brave Kids już w najbliższy piątek – 10 lipca, na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Brave Kids wiedzą, jak połączyć dynamiczne style tańca z Brazylii z tradycjami buriackimi lub starodawne tańce hinduskie ze sztuką cyrkowców z Sankt Petersbuga lub Estonii.
– „Finałowy spektakl to kwintesencja Brave Kids. Dzieci z różnych stron świata przedstawiają efekt wspólnych warsztatów artystycznych. Już po raz kolejny czeka nas intrygujące wydarzenie. Nasi młodzi artyści są niezwykle otwarci i twórczy. To, co dla nas jest kompletnie zaskakujące, dla nich jest swobodną inspiracją” – mówi Justyna Uczestnicy Brave Kids 2015 wspólnie przygotowywali finałowy spektakl przez ostatni tydzień w Zagórzu Śląskim koło Wałbrzycha.
„Finały Brave Kids są już znane z niezwykłego współistnienia kultur, tradycji i technik artystycznych, a także entuzjazmu i wciągającej energii. To wcale nie przesada, że to spektakl jedyny w swoim rodzaju. Trudno znaleźć porównywalne z nim przedstawienie” – podkreśla Justyna Warecka. Spektakl odbędzie się 10 lipca o godz. 17 w Teatrze Polskim we Wrocławiu, na scenie im. J. Grzegorzewskiego przy ul. G. Zapolskiej 3.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...