foto

„Trójkącik Weimarski” to idea wymyślona w roku 2012 przez polskiego poetę i autora tekstów piosenek – Jacka Cygana podczas spotkania w Weimarze z prezydentem Stowarzyszenia Trójkąt Weimarski – dr Dieterem Hackmannem.

Ta idea polega na stworzeniu platformy kontaktów dzieci trzech krajów: Polski, Niemiec i Francji. Wydaje się szczególnie ważne, by cele i zadania „dorosłego” Trójkąta Weimarskiego przenieść do świata dzieci, w okres rozwoju człowieka, w którym zaszczepione idee procentują potem przez całe życie. Przyjaźń, otwartość na ludzi, poszanowanie odmienności, chęć poznania innych tradycji i zwyczajów, potrzeba rozmowy, wreszcie radość wspólnej zabawy – to wartości, które TRÓJKĄCIK WEIMARSKI krzewi i rozwija.
W świecie dzieci określenie „POZNAJMY SIĘ” nie może polegać na wygłaszaniu mądrych referatów, przemówieniach i sympozjach. TRÓJKĄCIK WEIMARSKI zakłada wzajemne poznanie się dzieci poprzez wspólną zabawę, której uniwersalnym językiem, zrozumiałym dla każdego są bajki, piosenki i taniec. Tego języka nie trzeba uczyć się latami – jego gramatyką są dziecięce gesty, barwa głosu i ciekawość w oczach, jego semantyka to łzy wzruszenia, wybuchy śmiechu i dziecięce emocje.
Sposób realizacji tych idei jest bardzo rozległy. Można wymyśleć wiele form spotkań dzieci trzech krajów w oparciu o rozmaite profile kulturalnych zainteresowań.. Trzeba jednak od czegoś zacząć…
Ideę „Trójkącika Weimarskiego” podjęło Stowarzyszenie Trójkąt Weimarski, które istnieje w Weimarze i skupia przedstawicieli różnych zawodów, m.in. dziennikarzy, nauczycieli, artystów i prawników z Niemiec, Francji i Polski. Prezydent tego Stowarzyszenia dr Dieter Hackmann znalazł środki i zorganizował pierwsze spotkanie dzieci z naszych trzech krajów.
Pierwsze wspólne niemiecko-francusko –polskie spotkanie dzieci odbyło się w Nordhausen, w Górach Harzu, w dniach 4 – 11 maja 2014 roku. Miało charakter artystycznych warsztatów zakończyło się galowym koncertem.. W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku ok.11 lat z regionów, które maja już tradycje współpracy. Te regiony to Małopolska – Turyngia – Pikardia. W trakcie trwania tygodniowych warsztatów przybyli do Nordhausen trzej moderatorzy, znani w swoich krajach z twórczości dla dzieci: Rolf Zuckowski z Niemiec, Paulina Paris z Francji i Jacek Cygan z Polski. Przez kilka dni pracowali z dziećmi, a następnie wystąpili z nimi na koncercie w Erfurcie, który odbył się pod hasłem „Piosenki są jak mosty” /„Lieder die wie Brücken sind”/.

Kto reprezentował Polskę w I edycji Trójkącika?
W styczniu 2014 r. Jacek Cygan zwrócił się do Szkoły Podstawowej Nr. 2 im. Władysława Orkana w Rabce z propozycją wzięcia udziału w spotkaniu dzieci z trzech krajów w Nordhausen. Dyrekcja Szkoły odniosła się pozytywnie do tej propozycji. W marcu delegacja Szkoły była w Niemczech na spotkaniu ustalającym zasady pobytu polskich dzieci w Górach Harzu. Ustalono, że w spotkaniu weźmie udział jedna klasa (ok. 20 dzieci) w wieku 11 lat. Młodzież wraz z nauczycielami i opiekunami udała się autokarem do Niemiec. Koszty transportu pokryły strony: polska i francuska. Dzieci z Rabki wprost oczarowały organizatorów podczas warsztatów i koncertów. Kreatywne, pełne energii, ale jednocześnie zdyscyplinowane, zrobiły w Nordhausen i Erfurcie prawdziwa furorę. Ogromna w tym zasługa opiekunek dzieci, nauczycielek – Jolanty Haniaczyk i Anny Rapacz.

W tym roku – zgodnie z umowami między stronami – spotkanie dzieci z Niemiec, Francji i Polski zorganizowano w naszym kraju.
Strona polska sfinansowała pobyt niemieckich, francuskich i polskich dzieci w Rabce, wszelkie zajęcia, warsztaty i wycieczki oraz koncerty, w tym koncert galowy.
II edycja „Trójkącika Weimarskiego” rozpoczęła się 26 maja i potrwa do 2 czerwca.
Koncert galowy odbył się w amfiteatrze w Rabce, w niedzielę – 31 maja, w przeddzień Dnia Dziecka i został zatytułowany „DZIECI JEDNEGO ŚWIATA”. Miał trzech moderatorów, którzy niejako „poprowadzili” dzieci swoich krajów do artystycznej prezentacji. Byli to – podobnie jak przed rokiem w Niemczech – Rolf Zuckowski z Niemiec, Christophe Schittulli z Francji i Jacek Cygan z Polski.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...