foto

W piątek, 5 czerwca, w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie rozpoczyna się 13. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanów-Czechy 2015. Impreza potrwa do niedzieli – 7 czerwca.

Co roku w wydarzeniach organizowanych przez ECB poprzez głośne czytanie, animacje czy gry i zabawy jest promowana kultura jednego z krajów starego kontynentu. W tym roku będzie popularyzowana kultura czeska. Z tej okazji do Pacanowa przyjedzie delegacja z Rumcajsem i Hanką, czyli najpopularniejszymi postaciami z czeskich bajek.
Na Festiwalu nie zabraknie Koziołka Matołka, jego Koziołkowych figli i konkursów. Każdego roku w trakcie Festiwalu Kultury Dziecięcej są obchodzone urodziny Koziołka Matołka. W tym roku jubilat kończy 82 lata i z tej okazji w trakcie wielkiej gali finałowej – 7 czerwca – wszyscy wspólnie odśpiewają Koziołkowi „Sto lat”, a on podzieli swoje torty wśród gości Festiwalu.
Na plenerowej scenie zaprezentuje się profesjonalny „Teatr na Walizkach” z cyrkowym przedstawieniem dla dzieci „Beczka Śmiechu”, Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa ze spektaklem „Lokomotywa” oraz młodzież ze Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca.
Oczywiście nie zabraknie gwiazd. Tegoroczną imprezę poprowadzi znane aktorskie małżeństwo – Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Dzieci spotkają również Hanię Stach, Macieja Damięckiego, Krzysztofa Zawadzkiego oraz Tomasza Karolaka i Elżbietę Dzikowską, którzy będą czytać dzieciom bajki na scenie, a także Ewę Farnę, która z pochodzenia jest Czeszką, ale popularność zdobyła śpiewając po polsku.
Wyjątkowość tego Festiwalu podkreśla fakt, iż tegoroczną edycję – podobnie jak w latach 2012 i 2014 objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP – Pani Anna Komorowska.
Dla najmłodszych przygotowano strefy zabaw i warsztatów tematycznych: wiedzy, twórczości, rodziców. Dodatkowo zostanie utworzona strefa książki, w której animator będzie prowadził zajęcia teatralne i plastyczne nawiązujące do czeskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...