foto

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki IV Konkursu Literackiego
im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Laureaci Konkursu zostali uhonorowani 19 marca 2016 podczas XV Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.

Jury Konkursu przewodniczyła prof. dr hab. Joanna Papuzińska – literaturoznawca, poetka i pisarka. W skład Jury weszli również: prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński – pracownik naukowy i krytyk literatury dziecięcej, p. Wiesława Jędrzejczykowa z Wydawnictwa Literatura, p. Anna Sójka-Leszczyńska z Wydawnictwa Publicat, p. Joanna Wajs z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, a także przedstawicielki Fundacji – Irena Koźmińska – jej prezes oraz Elżbieta Olszewska – członek zarządu i Dyrektor Programowy Fundacji.

W tegorocznej edycji na Konkurs napłynęło ok. 390 prac w trzech kategoriach wiekowych.
Jury przyznało 8 nagród, 3 wyróżnienia oraz wyróżnienie specjalne. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Tradycyjnie, w każdej kategorii wiekowej, pierwsza nagroda wyniosła 15 000 zł, druga – 10 000 zł, trzecia – 5 000 zł. Nagrodzone książki zostaną wydane jesienią 2016 przez wydawnictwa współpracujące z Fundacją.

Lista laureatów IV edycji Konkursu znajduje się w załączniku na górze strony.

IV Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży został ogłoszony przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” 21 marca 2015 r. Współorganizatorami te edycji były wydawnictwa: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji. Partner strategiczny to Fundacja PZU.
Prace trzeba było przesyłać do 30 września 2015 r.

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren jest prowadzony przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” od 2006 r. Stawia on duże wymagania wobec literatury dla młodych odbiorców, biorąc za wzór pisarski dorobek wielkiej szwedzkiej autorki, jego patronki. Konkurs zyskał uznanie zarówno autorów, jaki i czytelników. I jedni i drudzy doceniają wartość nagrodzonych książek, jak i na fakt, że wszystkie zwycięskie tytuły są szybko wydawane.
W sumie w poprzednich edycjach Konkursu do Fundacji wpłynęło blisko dwa tysiące prac. Wśród laureatów znaleźli się zarówno uznani pisarze, m.in.: Barbara Kosmowska, Paweł Beręsewicz czy dwukrotny zdobywca Grand Prix Konkursu – Marcin Szczygielski, jak i debiutanci, m.in.: Katarzyna Ryrych i Ida Pierelotkin, które od czasu wyróżnienia w Konkursie, zawodowo zajęły się pisaniem książek dla dzieci i młodzieży. Konkurs zatem nie tylko wzbogaca księgarnie o wartościowe pozycje, ale także przyczynia się do odkrywania nowych talentów.
W jury IV Konkursu zasiadają eksperci: prof. Joanna Papuzińska – literaturoznawczyni i pisarka, prof. Grzegorz Leszczyński – Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży oraz przedstawiciele wydawnictw: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat a także reprezentanci Fundacji.
Konkurs jest adresowany do pełnoletnich osób, zarówno pisarzy, jak i tych wszystkich, którzy dopiero próbują swoich sił w literaturze. Forma jest dowolna – może to być bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań, tematyka – współczesna. Na Konkurs można nadsyłać utwory w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci do 6 lat, od 6 do 10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat.
Laureaci otrzymują nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii.
Najlepsza praca konkursowa jest dodatkowo uhonorowana Grand Prix. Jej autor otrzyma rzeźbę Doroty Dziekiewicz-Pilich, przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...