foto

23 maja 2015 r. rozpoczął się cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, oryginalnych instrumentów i niezwykłych książek.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem – Centrum Kultury Wilanów.
Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, zastaną „przetłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.
Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.
Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat na zajęcia, które będą prowadzone przez doświadczonych muzyków. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.
Najbliższe zajęcia odbędą się 6 czerwca w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 w Warszawie.
Poprowadzą je: Jarosław Siwiński – kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka – reżyser i aktor sztuk dla dzieci i Małgorzata Kołcz.
O godz. 10 zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 5 lat, a o godz. 12 – dzieci w wieku od 6 do 8 lat.
Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc – ograniczona. Dlatego organizatorzy proszę o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem warsztaty@artdecogroup.eu.
Cykl będzie kontynuowany po wakacjach, od września. Zajęcia zaplanowano do grudnia, raz w miesiącu.

A teraz kilka słów o artystach, których dzieci spotkają na ostatnich wasztatach przed wakacjami – 6 czerwca.

Małgorzata Kołcz – kontrabas. Studiowała grę na kontrabasie, a także filologię klasyczną i marketing. Jako muzyk orkiestrowy występuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. Warsaw Camerata, Polską Orkiestrą Radiową i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną. Artystka z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest m.in. współtwórczynią: warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta, koncertu prawykonań „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, wydarzenia performatywnego „Audio Stage” i cyklu edukacyjnego „Muzyka Współczesna Nie Gryzie“.
Jest pomysłodawczynią warsztatów „Opowiedz mi Bajkę“.

Jarosław Siwiński (na zdjęciu na górze strony) zaprezentuje instrumenty klawiszowe i perkusjonalia. Jest kompozytorem, pianistą, performerem i organizatorem muzycznych wydarzeń. Był członkiem Grupy MM, działającej na styku muzyki, teatru, tańca i sztuk wizualnych. Poza muzyką „klasyczną“ komponuje ścieżki dźwiękowe do animowanych i dokumentalnych filmów, sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jest też autorem kompozycji o otwartej strukturze, udostępnionych w Internecie „Chopin Elements“ i „Strumienie“. Oba pozwalają na modyfikowanie utworów przez słuchacza na domowym komputerze. Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na którego zamówienie skomponował blisko dwadzieścia utworów, posługujących się językiem muzyki współczesnej, ale przeznaczonych dla dziecięcej publiczności. Jego najnowsze utwory powstały dla nowojorskiego zespołu muzyki współczesnej „Bang on a Can“ oraz orkiestry tradycyjnych instrumentów chińskich „Forbidden City Chamber Orchestra“ w Pekinie.

Grzegorz Ociepka jest aktorem. Jego twórczość od początku jest związana z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, Teatru Animacji w Poznaniu i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W licznych spektaklach wcielał się w postaci Świętego Piotra, Człowieka na Księżycu, Kubusia Puchatka, ojców, medyków, staruszków, a nawet potwornego Kalibana – syna wiedźmy w „Burzy“ Szekspira. Ponadto sam reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę”, „O Złotym Dzwonku Świętego Mikołaja” czy „Witaminowa przygoda”. Od ponad 20 lat ma swój własny teatr „Promyk“. Prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy różnymi instytucjami, jak Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu czy poznańskie Centrum Sztuki Dziecka.

O Polskim Towarzystwie Muzyki Współczesnej słów kilka...
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej powstało w 1923 roku. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji zrzeszającej ponad 40 państw, afiliowanej przy UNESCO. PTMW zajmuje się popularyzacją współczesnej twórczości kompozytorskiej, to najstarsze stowarzyszenie tego typu w Polsce. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki. Współzałożycielem i pierwszym prezesem PTMW był Karol Szymanowski.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...