foto

Cenieni polscy autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci opowiadają i pomagają!
10 września 2014 r. do księgarń trafiły cztery pierwsze książeczki z nowej, wyjątkowej serii „Poczytajki pomagajki”. Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Joanna Olech, Agnieszka Kaluga oraz wielu innych twórców zaangażowało się w opracowanie publikacji kształtujących charakter najmłodszych czytelników. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa MUZA SA.

Bohaterowie tych historii to dzieci, jakich wiele. Bolek pochodzi z rodziny alkoholowej. Jest biedny i wycofany, a przez to nielubiany przez kolegów. Rodzice pewnej dziewczynki są w separacji, co sprawia, że czuje się ona bardzo samotna. Witek ma problem z powrotem do szkoły po długiej i ciężkiej chorobie. Nieśmiałek ma talent matematyczny, ale nie radzi sobie z odpowiedziami pod tablicą. Młodzi czytelnicy spotkają Bolka, Samą, Witka i Nieśmiałka w kolejnych tomach „Poczytajek pomagajek”. Może się też złożyć tak, że dzieci same przypominają fikcyjnych bohaterów albo mają podobnych kolegów. Czytanie ma im pomóc poradzić sobie z trudnościami, które czekają w codziennym życiu i zrozumieć swoje uczucia.
„ArcyBolek”, „Nieśmiałek”, „ChoroWitek” i „Sama” to cztery pierwsze tomy z serii „Poczytajki pomagajki”. Każda książka została napisana i zilustrowana przez inny duet autorsko-ilustratorski. Do współpracy zostali zaproszeni cenieni polscy twórcy książek dla dzieci, ale także ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem dla najmłodszych. Każdy tom to również historia innego dziecięcego bohatera.
Celem serii jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy jest napięta sytuacja w rodzinie, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować. Dzięki „Poczytajom pomagajkom” dzieci zrozumieją, że każdy ma jakieś umiejętności czy talent, które warto odkrywać i rozwijać; że nad swoim charakterem można pracować; że zmiany sprawiają, iż nasze życie jest ciekawsze; że osoby, które początkowo wzbudzały niechęć lub niepokój, okazują się najlepszymi przyjaciółmi.

Autorzy opowiadań często czerpali z własnych doświadczeń lub z przeżyć swoich pociech. Agnieszka Kaluga w swojej działalności spotyka dzieci walczące z rakiem, a synek Sylwii Chutnik był nieśmiały.
Seria została wysoko oceniona przez psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

Autorką „Nieśmiałka” jest Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, uznana pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za 2008 rok. Kieruje fundacją MaMa, która zajmuje się prawami matek. W 2009 r. została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.

Grzegorz Kasdepke, który napisał „Samą. Listy z piwnicy” jest autorem książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia dziennikarzem, wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, laureatem wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci.

Agnieszka Kaluga, autorka „ChoroWitka” prowadzi wielokrotnie nagradzany blog Zorkownia. Jest pisarką, z wykształcenia – polonistką. Pracuje jako wolontariuszka w hospicjum, gdzie pomaga nie tylko pacjentom, ale także osobom próbującym poradzić sobie ze stratą bliskich.

„ArcyBolek” wyszedł spod pióra Joanny Olech – z wykształcenia graficzki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, która pisze też o dziecięcej literaturze m.in. dla „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci, współautorką podręczników do języka polskiego, ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...