foto

Miło nam poinformować, że TVP ABC została patronem medialnym pierwszego festiwalu teatralnego dla maluchów.
16 maja w Warszawie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART. Organizatorem jest Teatr MAŁEGO WIDZA.

Od maja do grudnia 2015 r. warszawska Stara Prochownia jest miejscem emocjonujących spotkań z kulturą. W tym czasie Międzynarodowy Festiwal Teatralny TAKE PART IN ART zaprasza do świata sztuki NAJmłodszych odbiorców – dzieci w wieku od roku do 5 lat i ich opiekunów. W weekendy są prezentowane spektakle dla rodzin z dziećmi, natomiast w tygodniu odbywają się specjalne, bezpłatne pokazy dla grup dzieci z warszawskich żłobków i przedszkoli.
Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART – to pierwszy w Polsce tak duży projekt poświęcony popularyzacji nurtu „teatru inicjacyjnego”. Założeniem festiwalu jest zaprezentowanie warszawskiej publiczności inspirujących sztuk scenicznych, których odbiorcami są najmłodsi – najlepszych praktyk teatralnych, będących wynikiem wieloletnich poszukiwań i doświadczeń.
W czasie TAKE PART IN ART zobaczymy 31. artystów z 7. krajów (z Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch). W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 100 wydarzeń: spektakli, warsztatów, konferencji i spotkań. Od maja do grudnia na scenie Starej Prochowni w Warszawie będzie gościć wiele znakomitych teatrów europejskich – członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystycznego SMALL SIZE – znawców i praktyków zagadnienia, a więc tych, którzy od lat zajmują się realizacją spektakli dla najmłodszych widzów i są niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.

Artyści przeniosą małych widzów w świat teatru, w którym nie znajdziemy moralizatorskiej narracji. Spektakle TAKE PART IN ART to historie wymalowane emocjami za pomocą ruchu, dźwięku, światła i poetyckich obrazów wyczarowanych ze zwyczajnych, codziennych przedmiotów. Teatr inicjacyjny w wydaniu specjalistów SMALL SIZE to forma przekazu dostosowana do percepcji, sposobu poznawania i rozumienia świata przez najmłodsze dzieci. To zanurzenie w sztuce, pobudzające wrażliwość, kreatywność i nieskrępowaną wyobraźnię najmłodszych uczestników kultury.
TAKE PART IN ART to również unikalny program warsztatów dla nauczycieli i pedagogów warszawskich żłobków, i przedszkoli. Innowacyjny program „LABORATORIUM TEATRU” zakłada ich uczestnictwo w warsztatach, seminariach, spektaklach teatralnych i innych wydarzeniach festiwalowych. Serię zapoczątkuje warsztat „Ruch i obiekty”, który zostanie poprowadzony 15 maja 2015 r. przez Danielę Ginevro - reżyserkę Theatre de la Guimbarde.
„Wierzę, że Festiwal TAKE PART IN ART będzie doskonałym pretekstem do zainicjowania dyskusji na temat małego dziecka, jako odbiorcy sztuki i pełnoprawnego uczestnika kultury. To niezwykle ważny temat w wymiarze społeczno-kulturowym, tak rzadko jednak podejmowany publicznie. A przecież poszanowanie prawa NAJmłodszych dzieci do kontaktu ze sztuką oraz ich uczestnictwo w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji. To we wczesnym dzieciństwie kreuje się wiele potrzeb. Także tych, związanych z doświadczaniem piękna”. Agnieszka Czekierda – pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu TAKE PART IN ART, Dyrektor Generalna i Artystyczna Teatru Małego Widza

12 – 13 grudnia

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART zainaugurowana w maju, dobiega końca.

W najbliższy weekend na scenie Festiwalu TAKE PART IN ART zobaczymy ostatni spektakl Festiwalu – wystąpi austriacki Teatr Toihaus ze spektaklem „TAM i z POWROTEM”.
Toihaus jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystycznego SMALL SIZE i od 1984 roku realizuje spektakle dla dzieci.

Wybierzcie się Państwo z pociechami do Starej Prochowni. Każdy festiwalowy spektakl porusza bowiem inne zmysły, uwrażliwia na rozmaite dźwięki, zaprasza do tańca, uczy niewinnych psikusów, czaruje ciekawskie oczy cudnymi barwami i kolorami, otwiera wyobraźnię na nowe doświadczenia.

W ten weekend będzie to już dwunasty pokaz w ramach tegorocznej edycji Festiwalu TAKE PART in ART.
Od maja 2015 roku 9 teatrów z 7 krajów zaprezentowało 12 spektakli, które zostały zagrane 77 razy. Festiwal odwiedziło ponad 4 tysiące osób (rodziny z dziećmi) oraz 2 tysiące dzieci z 33 żłobków oraz z 30 przedszkoli.

Małe, duże, większe, okrągłe czy prostokątne, w paski czy w kwiatki – które pudełko otworzymy pierwsze i co w nim znajdziemy?

Spektakl „TAM i z POWROTEM” to opowieść zamknięta w kolorowych pudełkach, ilustrowana muzyką graną na żywo.
Otwarcie każdego z nich stanie się inspiracją do innej zabawy – a może czegoś jeszcze?
Naprawdę warto to sprawdzić.

„TAM i z POWROTEM” to jeden dzień z życia dziewczynki – od przebudzenia, aż po sen.
Jeden dzień pełen przygód, wzlotów i upadków, radości i strachu.
Jeden dzień – jako symbol życia.

Reżyseria – Myrto Dimitriadou
Występują: Gudrun Raber-Plaichinger, Yoko Yagihara, Julia Schwarzbach
Scenografia i kostiumy – Regina Öschleberger
Choreografia – Katharina Schrott

Przedstawienie jest rekomendowane dla dzieci w wieku roczku do 5 lat. Trwa 40 minut.
W sobotę i w niedzielę, 12 i 13 grudnia, odbędą się po dwa spektakle – o godz. 11.oo i o godz. 16.oo.

Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej www.takepartinart.pl/kalendarz.
Zapraszamy!

Dotychczas na Festiwalu...
Wielkie święto teatru dla dzieci, zainaugurowane w maju 2015 roku dobiega końca.
Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART ma bowiem nietypową formułę, przygotowaną specjalnie dla rodzin z małymi dziećmi. Spektakle są prezentowane w wybrane weekendy każdego miesiąca, tak by można było uczestniczyć w jak największej liczbie wydarzeń.
Wizyty zagranicznych teatrów zaplanowano na kilka kolejnych miesięcy, więc do grudnia 2015 roku na scenie Starej Prochowni pojawi się jeszcze jeden interesujący tytuł. W maju, czerwcu, sierpniu, we wrześniu, w październiku. listopadzie i w pierwszy weekend grudnia widzowie mieli okazję zobaczyć spektakle sześciu zagranicznych grup: „ECT.” i „KUBIK” – belgijskiego Théâtre de la Guimbarde, „KOLOR” – holenderskiej grupy Dansmakers Amsterdam, „RĘKAW” – belgijskiego De Spiegel, „DOM”, „ON – OFF” i „MAŁY SŁONIK” – włoskiego teatru La Baracca Testoni Ragazzi, „STUK PUK” i „H2O” – niemieckiego teatru Helios oraz „KSIĘŻYCOWĄ RZEKĘ” – hiszpańskiego teatru Da. Te. Danza Company.
Polskim akcentem był występ Teatru Małego Widza ze spektaklem „WARZYWA SĄ Z KOSMOSU”.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...