foto

6 maja w księgarniach pojawił się nowy cykl „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu wspierający dzieci w poznawaniu gatunków i form literackich, ale również kształtujący nawyk wspólnego czytania i przeżywania. W jego powstanie zostali zaangażowani znakomici współcześni polscy autorzy i ilustratorzy: Joanna Olech, Zofia Stanecka, Paweł Beręsewicz, Joanna Rusinek i Marianna Sztyma.

W ramach cyklu są opowieści przygodowe, fantastyczne, humorystyczne – każdy znajdzie coś dla siebie. Tworzą je najlepsi współcześni autorzy, lubiani i chętnie czytani przez dzieci. O szatę graficzną zadbali znakomici ilustratorzy. Opowieści fantastyczne rozwijają wyobraźnię, książki przygodowe pozwalają zrozumieć otaczający świat i motywacje ludzkich działań, utwory humorystyczne rozładowują napięcia i pozwalają zachować dystans do rzeczywistości. Baśnie wprowadzają dzieci w świat tradycyjnych motywów ukształtowanych przez ludzką kulturę od niepamiętnych czasów.

W najnowszej serii ukazały się cztery książeczki:
- „Baśń o świętym spokoju” autorstwa Zofii Staneckiej z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy to piękna i wzruszająca historia o tym, że są w życiu rzeczy, dla których warto się zmienić. Dawno, dawno temu żył sobie król Miłosław, który najbardziej na świecie kochał spokój. Jednak pewnej burzowej nocy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło i króla, i całe jego królestwo;
- „Pan od angielskiego” Pawła Beręsewicza z rysunkami Aleksandry Krzanowskiej to fantastyczna opowieść. W Dębowym Królestwie panuje wielkie poruszenie. Córka dębowego króla zamarzyła o czymś naprawdę wyjątkowym. Do akcji musi wkroczyć mag i tajni agenci. To będzie bardzo skomplikowana misja wywiadowcza. Uważajcie! Nie każdy jest tym, za kogo się podaje, a życie niesie ze sobą wiele niespodzianek;

- „Ząb czarownicy” – ta książeczka napisana i zilustrowała przez Joannę Olech może wywoływać niekontrolowane ataki śmiechu. Nie każdemu bowiem jest dane spotkać na swojej drodze prawdziwą czarownicę. Przydarzyło się to kocurkowi Gabrysiowi – kociemu dentyście. Efektem tego spotkania jest mnóstwo niecodziennych i zarazem śmiesznych wydarzeń;
- „Na ratunek karuzeli” Ewy Nowak z rysunkami Joanny Rusinek to przygodowa lektura. Na treningu piłki nożnej nietrudno o wielkie emocje, jednak tego zimowego dnia Antek czuł, że w powietrzu wisi zapowiedź czegoś naprawdę wyjątkowego. Kiedy wsiadał do stojącego na dachu ośrodka sportu helikoptera, nie spodziewał się, że ta wyprawa okaże się dla niego przygodą życia.

„Czytanie razem to zupełnie nie to samo, co czytanie komuś” – mówi prof. Grzegorz Leszczyński, Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży. – „Wszystkie książki serii POCZYTAJ ze MNĄ są komponowane właśnie w taki sposób, by zachęcały do wspólnej lektury, wspólnego wędrowania przez labirynty zdarzeń”.
Dzieci powinny nauczyć się składać litery w słowa, a słowa w zdania.
Cykl „Poczytaj ze mną” to zaproszenie do zakochania się w czytaniu już od najmłodszych lat.
Baśń, humor, fantastyka, przygoda… Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo literackich utworów, jej odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. Ku temu jest bardzo dużo, różnych powodów.

Po wielkim sukcesie serii „Czytam sobie”, której głównym celem jest stworzenie idealnych warunków dzieciom, rozpoczynającym przygodę z samodzielnym czytaniem, wydawnictwo Egmont realizuje kolejny świetny projekt. Tym razem z myślą o najmłodszych, czyli dzieciach od 3 lat, a także ich rodzicach, powstała seria „Poczytaj ze mną!”. Tytuł, będący zaproszeniem skierowanym zarówno przez dziecko do rodziców, jak też przez mamę lub tatę do dziecka, w trzech prostych słowach oddaje ideę przyświecającą jej twórcom. Wspólne czytanie, nie dość, że wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, umacnia rodzinne więzi i buduje zdrowe relacje, to jest okazją do poznawania rozmaitych gatunków literackich, kształtowania gustów, uczenia się dokonywania wyborów w zgodzie z własnymi preferencjami. Rozbudzenie w dzieciństwie pasji do literatury w jej wielu barwach i odcieniach daje gwarancję, że w przyszłości młody człowiek wyrośnie na zaangażowanego czytelnika i będzie potrafił świadomie podejmować decyzje o tym, co czyta.
Fragment rekomendacji Ewy Świerżewskiej – redaktorki naczelnej portalu Qlturka.pl, recenzentki, jurorki w konkursach literackich, mamy czytającej dzieciom i z dziećmi

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...