foto

Zakończył się 36. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, który trwał 4 dni – od 10 do 14 czerwca.

Grand Prix Festiwalu przyznane!
O prawo startu w 36. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie starało się, w czasie pierwszych eliminacji w marcu i kwietniu, około 4000 wokalistów i tancerzy.
W minionym tygodniu, od 11 do 14 czerwca, o Aplauzy ubiegało się 2400 tancerzy i wokalistów z Polski i 21 krajów świata. W czasie koncertu galowego w amfiteatrze „Na skarpie” najlepsi z najlepszych otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Aplauzy i wyróżnienia. Międzynarodowe zespoły jurorskie przyznały także dwa Grand Prix.
Grand Prix wokalne otrzymał zespół Keberiokšt z Kłajpedy na Litwie za piosenkę „Adiemus” (sł. muz. Karl Jenkins). Instruktorką jest Regina Vindžigalskienė. To już drugie Grand Prix dla tej grupy. Pierwszy raz nagrodę tę „wzięli” w 2012 roku.
Po raz szósty w historii konińskiego festiwalu jury przyznało Grand Prix taneczne zespołowi Junost z Briańska w Rosji za wysoki kunszt wykonawczy i choreografię (na zdjęciu na górze tej strony). Choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Jeliena Adarczienko, a instruktorem – Siergiej Pastuszienko.

Nagrody wręczyli: Małgorzata Mierzejewska-Wawryków – kierownik Redakcji TVP ABC oraz Józef Nowicki – prezydent Konina.

Eliminacje przeprowadzono w marcu. Wzięło w nich udział blisko 4000 dzieci – śpiewających i tańczących, solistów i zespołów. Zaprezentowały „na żywo” swoje umiejętności wokalne, muzykalność i wrażliwość. Najmłodsi mieli po 5 lat, najstarsi – 16. Jedni błyszczeli, drugim trafił się gorszy dzień. Były pięknie wykonane miniscenki artystyczne, ale też małe dramaty – bo głos „siadł”, albo nagle zaczął spadać but, nie mówiąc już o notorycznie zsuwających się kapeluszach. Emocje towarzyszyły wykonawcom, osobom siedzącym na widowni i pracującym za kulisami. Jurorzy stwierdzili, że „czasami to im nawet ciarki po plecach przechodziły”.
Jak to w każdym konkursie bywa, są wygrani i przegrani. Przegrani? Bez przesady, wszyscy uczestnicy wykazali się fantastyczną wrażliwością, dali z siebie wszystko, by otrzymać nominację do 36. Festiwalu. A że nie wszystkim ta sztuka się udała? Cóż, za rok będzie kolejny festiwal…
W sumie nominacje do 36. Festiwalu otrzymał co trzeci z uczestników eliminacji. Co roku organizatorzy odnoszą wrażenie, że nominacje wywołują więcej euforii, niż… Aplauzy wręczane najlepszym na zakończenie festiwalu.
Najliczniejszą ekipę przywiozło Studio Piosenki i Tańca FART z Bielawy – 17. solistów i 4 zespoły wokalne. Z tej grupy nominacje otrzymało 9. solistów i 3 zespoły.
Z 17 solistów i zespołu Studia Wokalnego Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie nominacje wywalczyło… troje solistów.
Wśród najliczniejszych ekip był Projekt „Gdynia po godzinach”, Teatr Piosenki i Tańca przy Zespole Szkół nr 14 w Gdyni – 16 solistów i dwa zespoły wokalne; z nominacjami wyjechało dwoje solistów i obydwa zespoły.
Poznańska Grupa Artystyczna „Erato”, Dom Kultury „Orle Gniazdo” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” liczyły 13 solistów i 4 zespoły wokalne, zaś nominacje trafiły do dwojga solistów i trzech zespołów.
Zapewne na więcej liczył Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, który zaprezentował 10 solistów i 4 zespoły wokalne. Tymczasem nominacje otrzymał duet pięciolatek: Lenka i Hania oraz 2 zespoły.
Okres, jaki pozostał do kolejnych eliminacji i finałów, to sporo czasu, by szlifować formę. To także chwile bardzo intensywnej pracy dla organizatorów 36. Festiwalu, w szczególności dla Konin Band Orchestra. Zespół będzie towarzyszyć solistom w wieku od 8 do 16 lat, ma więc do przygotowania i opanowania ponad 60 aranżacji. Wśród nich są trzy nowe utwory, które wygrały tegoroczny konkurs kompozytorski na dziecięcą i młodzieżową piosenkę.
Chęć uczestnictwa w kolejnych etapach rywalizacji wokalistów zgłosiły dzieci z Malty, Słowenii, Szwajcarii, Macedonii, Izraela, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Gruzji, Rumunii, z hiszpańskiej Teneryfy oraz z RPA i z Kolumbii.

9 kwietnia zakończyły się również eliminacje zespołów tanecznych. Komisja artystyczna oceniła 158 prezentacji 123. zespołów, zarejestrowanych na elektronicznych nośnikach. Do rywalizacji stanęły zespoły z Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Mołdawii oraz różnych stron Polski, występujące w sześciu kategoriach:
- taniec towarzyski,
- etiuda taneczna (jazz, modern, contemporary, balet),
- inscenizacja taneczna (jazz, modern, contemporary, balet),
- disco dance, disco freestyle,
- hip hop – różne style, electric boogie/popping, breakdance - inscenizacja street dance.
Dodatkowo zespoły w kategoriach tanecznych były podzielone na dwie grupy wiekowe: do 11 lat oraz od 12 do 16 lat. Wyjątek to startujący w kategorii taniec towarzyski, tu nie było podziału na grupy wiekowe.
W sumie zaprezentowało się około 3 tysięcy tancerzy.
Najwięcej zespołów zgłosiło udział w kategorii hip hop – różne style, electric boogie/popping, breakdance (12-16 lat) – 27 grup tanecznych. Liczna była grupa – 23 zespoły – rywalizująca w kategorii inscenizacja taneczna: jazz, modern, contemporary, balet (12-16 lat). Najmniej zespołów (3) wystartowało w kategorii taniec towarzyski.
W efekcie do kolejnego etapu festiwalowych eliminacji zakwalifikowano 98 zespołów (123 prezentacje). Komisja artystyczna nie nominowała do udziału w festiwalu żadnego z zespołów tańca towarzyskiego.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...