foto

W piątek, 27 marca 2015, w Międzynarodowym Dniu Teatru, w Teatrze Rampa odbyła się premiera familijnego musicalu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. To niezwykły spektakl, godny polecenia.

Powieść Kornela Makuszyńskiego z 1928 roku o przygodach Jacka i Placka rozsławiły adaptacje filmowe: czarno-biała Jana Batorego z 1962 roku i animowana – z muzyką zespołu Lady Pank z 1989 roku.
Kiedy przyszła kolej na teatr, po książkę sięgnął reżyser i twórca słynnych spektakli dla dzieci i młodzieży Cezary Domagała. Zachęcił go sukces innej książki Kornela Makuszyńskiego, zaadaptowanej na scenę, „Awantury o Basię”. Premiera tego spektaklu odbyła się w Teatrze Rampa w 2013 roku. Reżyser wraz z kompozytorem Tomaszem Bajerskim stworzyli familijny musical „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Prapremiera musicalu Cezarego Domagały i Tomasza Bajerskiego miała miejsce w 2002 roku w Teatrze Nowym, którego dyrektorem był wówczas Adam Hanuszkiewicz. Spotkała się wtedy z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i publiczności.

Obecna inscenizacja zupełnie odbiega od tej sprzed 12 lat m. in. za sprawą Małgorzaty Szydłowskiej, autorki bardzo efektownej, współczesnej scenografii i kostiumów, nowej, współgrającej z inscenizacją, aranżacji muzycznej utworów przygotowanych przez młodego kompozytora i aranżera Andrzeja Bonarka, futurystycznych projekcji video Dawida Kozłowskiego oraz choreografii Marty Domagały-Witkowskiej.
To barwna muzyczna, rozśpiewana i roztańczona opowieść o przygodach niesfornych, a nawet złośliwych bliźniaków z miasteczka o skromnej nazwie Zapiecek, którzy opuścili rodzinne strony w poszukiwaniu bogactwa i szczęścia, nie związanego jednak z żadną uczciwą pracą... Czy je znaleźli? To pokazują ich kolejne perypetie
Zawarte w musicalu 23 mądre, a jednocześnie zabawne piosenki, idealnie oddają przesłanie Makuszyńskiego. Przypominają o tym, co jest ważne w życiu, a co doceniamy dopiero w kontekście braku kogoś lub czegoś, ile musimy sami doświadczyć, aby zrozumieć oczywiste prawdy i podkreślają, że matczyna miłość może bardzo wiele znieść i jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu.
W spektaklu występuje cały zespół Teatru Rampa. W role Jacka i Placka wcielają się: Dorota Osińska – obdarzona wspaniałym talentem wokalnym, doskonale znana widzom Teatru Rampa oraz gościnnie – Michalina Brudnowska.
Premiera spektaklu odbyła się w roku jubileuszu 40-lecia Teatru Rampa i rozpoczęła miesiąc obchodów tej rocznicy.

Rozpoczęła wspaniale, bo musical zachwyca scenografią, choreografią, efektowną grą świateł, perfekcyjną grą aktorów – śpiewem i tańcem, wzrusza i pozostawia widzów pod dużym wrażeniem.


Najbliższe spektakle „O dwóch takich, co ukradli księżyc” odbędą się:

16 lutego o godz. 16.oo
17 lutego o godz. 16.oo
Zapraszamy do Teatru Rampa.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...