foto

Michał, wspólnie z młodymi muzykami z Kwartetu Waltorniowego Akademii Młodego Waltornisty, prezentował ten instrument tzn. waltornię w 25. odcinku naszego programu.
Ma 10 lat, urodził się w Katowicach. Obecnie mieszka w Jaworznie, gdzie jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w klasie waltorni mgr Jerzego Ślęzaka oraz Szkoły Podstawowej nr 5.

Wybór waltorni był decyzją Michała, bez żadnych sugestii ze strony rodziców. Od początku była to miłość, która trwa do dziś i którą podsyca jego nauczyciel – Jerzy Ślęzak. Michał wiąże swoją przyszłość z tym instrumentem – chce być najlepszym waltornistą na świecie. Natomiast jego młodsza siostra, sześcioletnia Ola, również chce być muzykiem. Jednak wybrała zupełnie inny instrument niż brat – skrzypce.
Cała rodzina Michała jest dumna z jego dotychczasowych osiągnięć. A ich lista jest imponująca:
• wyróżnienie w XXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2012,
• wyróżnienie w XI Makroregionalnym Konkursie uczniów Szkół Muzycznych w klasie instrumentów dętych blaszanych, Łańcut 2012,
• 3. nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów, Jaworzno
• 3. nagroda w XXII Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2013,
• 3. nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie „Pro Bohemia", Ostrawa (Czechy) 2014,
• 3. nagroda w XXIII Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2014,
• 3. nagroda w XIV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów, Jaworzno 2014,
• 3. nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA, Warszawa 2015,
• 1. nagroda w XXIII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych, Poznań 2015,
• 2. nagroda w XXIV Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych, Bystrzyca Kłodzka 2015,
• 1. nagroda i Nagroda Specjalna Dla Najlepszego Waltornisty Konkursu w XXII Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych Blacha dla najmłodszych, Dąbrowa Górnicza 2015

W 2012 i w 2014 roku Michał brał udział w festiwalu Akademia Małego Waltornisty, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach i portal internetowy waltornia.pl, a w lipcu 2013 r. – w waltorniowych warsztatach zorganizowanych przez Fundację Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej „Teraz Muzyka”, prowadzonych przez mgr Jerzego Ślęzaka oraz wykładowcę Tomasza Czekałę.
W szkole chłopiec nie ma ulubionych przedmiotów, no może oprócz WF-u. Jednak z racji rozległej wiedzy technicznej, jego mocną stroną będą w przyszłości przedmioty wymagającej takiej właśnie wiedzy.
W wolnej chwili, kiedy Michał nie gra na waltorni, pasjonuje się motoryzacją. Zna chyba wszystkie samochody świata, uwielbia oglądać motoryzacyjne programy. W przyszłości będzie najlepszym waltornistą wśród mechaników samochodowych lub odwrotnie. Lubi również jeździć na rowerze BMX oraz grać w gry na komputerze i czytać książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”, „Koszmarny Karolek”, a także podróżować (na zdjęciu na górze Michał w czasie wycieczki po Budapeszcie, w 2014 r.)
W tej chwili chłopiec ma ściśle sprecyzowany cel – grę na waltorni. Jednak czas pokaże, jaki będzie finał jego edukacji.