kulisy-czyli-blekitek-poznaje-zawody

„Kulisy, czyli Błękitek poznaje zawody” to edukacyjna seria dla dzieci ciekawych świata. Tytułowa postać – sympatyczna kukiełka o imieniu Błękitek – przybliża najmłodszym różne profesje, zapraszając przedstawicieli różnych zawodów.

„Nazywam się Bernarda–Anna Bielenia i od wielu lat jestem związana z teatrem lalek. Teatr jest najwspanialszym miejscem na ziemi. Tu wszystko może stać się prawdziwe, a z pozoru zwykłe lalki lub przedmioty mogą ożyć i opowiadać o wielu interesujących sprawach. Wielokrotnie byłam świadkiem takich zdarzeń i z całą powaga zaręczam, że to prawda.
Zapraszam na program o charakterze edukacyjno – kulturalnym, przeznaczony dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Stworzyłam i wykonałam lalkę, więc można powiedzieć, powołałam do życia postać , którą nazwałam „Błękitek”, zdrobniale „Kitek” (bo jest niebieski i jest długim ogonkiem z piór). Kitek mieszka w lustrze teatralnej garderoby, do której przychodzą goście. Są to osoby, które opowiadają o tajemnicach wykonywanego zawodu lub swojej niezwykłej pasji. Błękitek pyta o szczegóły z naiwnością stworzenia, które poznaje świat, bo jego świat to przestrzeń teatru. Kitek tak wspaniale się porusza, bo pomaga mu w tym aktor – Bartosz Watemborski. Kiedy nagrywaliśmy pierwsze odcinki był jeszcze studentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ale to było jakiś czas temu. Dziś Bartek jest aktorem Teatru Groteska w Krakowie i tam można go zobaczyć na scenie.
Program zatytułowałam „Kulisy”. To słowo odnosi się już nie tylko teatru, ale również do tajemnicy poznawania czegoś od środka, z innego punktu widzenia.
Tematami poszczególnych spotkań są różne dziedziny życia, nauki i sztuki, a gośćmi Błękitka są przedstawiciele różnych zawodów lub ci, którzy mają niezwykłe zainteresowania bądź osiągnięcia. Każde spotkanie porusza temat w sposób odpowiedni dla młodych odbiorców, a teatralne środki nadają mu lekką formę zabawy. Zaglądając za kulisy różnych zawodów na pewno nie zaspokoimy ciekawości widzów, ale być może sprawimy, że właśnie w ten sposób zachęcimy kogoś do zgłębiania wiedzy, by w przyszłości mógł wykonywać wymarzony zawód. Odpowiedź na pytanie „Kim będę, jak dorosnę?” wcale nie jest taka prosta, jeżeli wiemy, ile trudu trzeba włożyć w przygotowania.
Studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, który jest częścią Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, w nawiązaniu do tematu odcinka, przedstawiają krótki komentarz w teatralnej formie. Teatralna etiuda jest prezentowana w technice teatru lalek, a więc również teatru przedmiotu. To może rozbudzić wyobraźnię i zachęcić do własnej zabawy w teatr.
Przedmioty są ciągle wokół nas i w każdej chwili mogą się stać bohaterami opowiadanej historii. Wystarczy tylko uwierzyć w ich aktorskie możliwości. Nic nie nadaje się lepiej do tego, by spróbować przekroczyć granice rzeczywistego świata i zacząć zabawę w teatr.”


Program „Kulisy, czyli Błękitek poznaje zawody” można oglądać w niedzielę o godz. 15.05, a powtórki niedzielnych premier – w kolejną sobotę o godz. 6.40 lub 10.50, oczywiście w TVP ABC.

blekitek-wprowadza-w-tajniki-roznych-zawodow