foto

Kim będę, jak dorosnę? Na takie pytanie tylko przedszkolaki odpowiadają bez zastanowienia: strażakiem, policjantem, aktorką, piosenkarką... Im starsze dziecko, tym ma mniej sprecyzowane wyobrażenie o swojej zawodowej przyszłości.
W wieku kilkunastu lat to pojęcie jest bardzo mgliste. A właśnie wtedy nadchodzi czas na pierwsze poważne decyzje. Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Ani młody człowiek, ani jego najbliżsi nie są zorientowani, jakie zawody są poszukiwane, jaki kierunek kształcenia zapewni dziecku satysfakcjonującą pracę. Dla nich w tym momencie to nie ma znaczenia. Dlatego wielu młodych zdaje się na rady rodziców i wybiera szkołę, która jest najbliżej domu.
Co piąty absolwent gimnazjum decyduje się na zasadniczą szkołę zawodową, 37 procent wybiera technikum, a prawie połowa uczniów stawia na liceum.
Presja wynikająca z ambicji rodziny czy znajomych nierzadko zmusza młodzież do wyboru liceum, aby zdobyć przepustkę na jakiekolwiek studia.
A taką drogę na studia otwierają nie tylko licea. W technikach jest realizowany dokładnie taki sam program nauki ogólnych przedmiotów jak w liceum, a poza tym młodzież uczy się przedmiotów zawodowych, które rozwijają zainteresowania, a jednocześnie są bonusem na studiach. Absolwenci techników mają fach w ręku i otwartą drogę na wyższą uczelnię.
Dlatego czas „odczarować” zawodówki!
Proponujemy wycieczkę po kilku szkołach zawodowych. Zajęcia w nich są niezwykle interesujące, a nauka przyjemna. Może po ich obejrzeniu gimnazjaliści i ich rodzice uznają, że warto postawić na konkretny zawód?
Po szkołach zawodowych i technikach oprowadza widzów dwoje młodych ludzi – Hania i Janek, gimnazjaliści. Szukają oni pomysłu na swoją dalszą edukację i sami sprawdzają, jak wygląda nauka w danej szkole. Odwiedzają „zawodówki” i technika o różnych specjalnościach, dowiadują, czego uczy się w szkołach o danym profilu, jak wyglądają zajęcia praktyczne i teoretyczne lekcje, a także praktyki. Dociekają, czy dana szkoła współpracuje z rynkiem pracy.

Zapraszamy do TVP ABC w każdą środę – od 4 marca do 1 kwietnia, o godz. 21.15.