foto

6 marca na ekrany kin wchodzi francuski, animowany film „Fru!” – odlotowa opowieść o żółtym ptaszku, który przez pomyłkę zostaje przewodnikiem stada i ma poprowadzić grupę skrzydlatych kuzynów do ciepłych krajów. Problem polega na tym, że nieborak nie wie, gdzie leży Afryka…!
To 90 minut doskonałej zabawy dla całej rodziny!

Ptaszek, który nigdy wcześniej nie wychylił dziobu poza rodzinne gniazdo, ma więc do spełnienia trudne zadanie. Jednak za sprawą nowych opierzonych przyjaciół i sympatycznej biedronki, która ma trochę nierówno pod kropkami, mały bohater pokaże wszystkim, gdzie ptaki zimują!
„FRU!” to pełna przygód komedia dla całej rodziny o dorastającym ptaszku, szukającym stada, które mógłby nazwać rodziną oraz o tym, że trzeba sporo odwagi, by opuścić bezpieczną przystań i wyruszyć w podróż, której celem jest poznanie samego siebie.
„FRU!” to film, który czerpie inspirację z prawdziwych zwyczajów ptasich społeczności. Migracje ptaków są niezwykłym zjawiskiem i mogą stanowić symbol absolutnej wolności. Przed odlotem ptaki starannie przygotowują się do długiej podróży. Podczas lotu są świetnie zorganizowanym stadem, które w wielkiej harmonii podąża za swoim przewodnikiem. Zanim osiągną swój cel muszą stawić czoła wielu przeszkodom i niebezpieczeństwom, jakimi są drapieżniki, burze, samoloty, zimno i głód.

Główny bohater opowieści – żółty ptaszek – jest zwyczajnym nastolatkiem… To znaczy zwyczajnym, jak na kogoś, kto spędził całe życie w opuszczonym domu z matkującą mu Biedroną i bandą niezbyt mądrych królików.
Ptaszek dorastał w otoczeniu oryginałów i dziwaków, dlatego jest trochę inny, czasami niezdarny i nieśmiały. Ma w sobie również dużo ciepła, radości życia i uroku, jest szczery i oddany przyjaciołom.
Jego największym marzeniem, za które mógłby oddać ostatnie pióro, jest podróżowanie i poznawanie cudów świata. Jednak obawa przed nieznanym długo powstrzymuje go przed podjęciem ryzyka.

Scenariusz do filmu „FRU!” jest efektem współpracy scenarzysty – Antoine’a Barrauda z Guilhem Lesaffre’em – znakomitym francuskim ornitologiem. Dzięki niemu w bajce jest tak wiele zabawnych, ale też prawdziwych anegdot z życia ptaków. Lesaffre podzielił się swoją wiedzą nie tylko ze scenarzystą, ale także z ekipą animatorów, którzy projektowali postacie. Sposób, w jaki poruszają się skrzydlaci bohaterowie filmu wiernie naśladuje to, jak zachowują się prawdziwe ptaki.
Reżyserem bajki jest Christian de Vita, a autorem scenariusza – Antoine Barraud. Ścieżkę dźwiękową do podniebnych przygód uroczego żółtodzioba stworzył laureat Oscara za muzykę do „Zakochanego Szekspira” – Stephen Warbeck. Natomiast koncept artystyczny i projekty graficzne to dzieło wyobraźni i talentu Benjamina Rennera, autora zachwycającej, nominowanej do Nagrody Akademii krótkometrażówki „Ernest i Celestyna”.
„Bohaterami „FRU!” są ptaki, ale uważam, że w istocie jest to bardzo ludzka historia. To opowieść o tym, jak wiele radości przynosi samopoznanie i samoświadomość. Jest to również film o radości z posiadania rodziny. I o wolności.” Antoine Barraud, scenarzysta

Głosu filmowym postaciom użyczyli m.in.: Paweł Domagała. Anna Cieślak , Elżbieta Jeżewska, Katarzyna Kwiatkowska, Cezary Morawski, Wojciech Machnicki, Paweł Szczęsny, Jarosław Boberek , Paweł Ciołkosz, Janusz Wituch, Maja Bohosiewicz, a także rodzeństwo – doskonale znane naszym widzom – prowadzące program „Masz wiadomość” – Sara i Barnard Lewandowscy. Sara pomaga Dzidzi, a Bernard użyczył głosu Antosiowi.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...