foto

Pewnie zastanawiasz się, kto wpadł na pomysł tak sympatycznego programu. Tutaj dowiesz się więcej o twórcach „Jedynkowego Pprzedszkola

Na pomysł programu „Jedynkowe przedszkole” wpadły dwie panie – mama i córka – Barbara i Aleksandra Olszewskie.

Aleksandra Olszewska – jest autorką scenariuszy do wszystkich odcinków „Jedynkowego Przedszkola”.
Ukończyła studia magisterskie w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, na kierunku pedagogiki o specjalności społeczno – kulturowej.
Jest absolwentką liceum ogólnokształcące o profilu plastycznym, a w ognisku muzycznym przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym ukończyła trzyletnie kursy: Teorię muzyki i Umuzykalnianie.
Uczęszczała również do klasy fortepianu i syntezatora. Jest autorką oprawy graficznej i scenografii do projektu pt. „Korzenie i skrzydła”, realizowanego przez Fundację Kultury. Stale współpracuje z Domem Kultury „Dorożkarnia”.

Barbara Olszewska – prywatnie mama Oli, odeszła od nas nagle latem 2008 r. Wszystkie nowe programy dedykujemy Jej pamięci.
Pani Basia była kierownikiem produkcji i autorką wielu programów telewizyjnych. Pracowała w Telewizji Polskiej, Telewizyjnej Wytwórni Filmowej „POLTEL”, w Centralnym Ośrodku Filmów Dydaktycznych, współpracowała z Wytwórnią Filmów Medycznych PZWL, Ośrodkiem TVP w Lublinie i prywatnymi producentami.
Była współtwórcą wielu filmów dokumentalnych, edukacyjnych i reportaży oraz programów telewizyjnych, takich jak: I edycja „Koła fortuny”, „Magia liter”, „Szczęśliwy rzut”, „Dobra cena”, „Śmiechoteka”, „Kochamy polskie seriale”, „Kochamy polskie komedie”, „Najgorszy polski kierowca” oraz telenowela dokumentalna „Latająca karetka”.

Reżyseria
Pierwszych dwanaście odcinków wyreżyserował Artur Hofman. Potem reżyserami programu byli: Anna Dąbrowska–Miazga i Karol Suszczyński, a realizatorem telewizyjnym – Marek Bieńkowski, któremu asystowała Olga Michalec.
Oświetlenie
Za oświetlenie studia odpowiadali: Bartłomiej Czerwiński i Andrzej Chlebik wraz z asystentami Ryszardem Żabą i Filipem Turowiczem.
Dźwięk
Realizatorem dźwięku, czyli osobą, która sprawia, że słyszysz wszystko to, co dzieje się w „Jedynkowym przedszkolu” był Stanisław Jaruga.

Muzyka
Autorami słów do piosenki, która rozpoczyna i kończy każdy program są: Anna Ignaszewska i Adam Galant, a muzykę do niej skomponowali Adam Galant i Artur Giordano. To ci panowie zajmowali się też oprawą muzyczną każdego wydania.
Scenografia
Komputer oraz jego wnętrze, w którym dzieci bawią się, tańczą, śpiewają i poznają wiele interesujących rzeczy zaprojektował scenograf Marcin Pietuch, któremu pomagał Wojciech Filipiński, nadzorując „urządzanie” studia przed nagraniem każdego z odcinków.
Kostiumy
Stroje dla naszych bohaterów zaprojektowała Halina Piwowarska.

Oprawa graficzna
Czołówka programu, przerywniki oraz to, co widzisz na monitorze naszego komputera to dzieło Rafała Kołodziejczyka i Roberta Pleskota.
Operatorzy
Na planie pracuje aż pięciu operatorów kamer: Krzysztof Hołubowicz, Piotr Miłkowski, Mariusz Kaźmierski, Roberta Maj i Dariusz Piłat. Pomaga im Grzegorz Lewkowicz, który obsługuje skomplikowane urządzenie, zwane ramieniem kamerowym.
Montaż
Bardzo ważny w każdym programie jest też montażysta. Tu tę funkcję pełni Tadeusz Sosnowski.
Produkcja
Kierownikami produkcji są: Joanna Komorska i Jerzy Olszewski, a program powstaje w Ośrodku Telewizji Polskiej w Lublinie.
Opieka nad programem
Opiekę nad „Jedynkowym przedszkolem” ze strony Redakcji TVP ABC i Projektów Edukacyjnych sprawuje redaktor Justyna Zahor.
Strona internetowa
Katarzyna Malczewska