papierowy-teatrzyk

„Papierowy teatrzyk” to cykl przestawień dla najmłodszych, w którym przewodnikiem po świecie baśni są ….dłonie w żółtych i zielonych rękawiczkach. Wszystkie elementy jak: rekwizyty, kukiełki, scenografia są tworzone z papieru w różnych technikach.
Cykl składa się z 43 odcinków z baśniami różnych autorów: braci Grimm, Marii Niklewiczowej i Artura Oppmana.
Pomysłodawczynią i autorką serii jest Monika Kalinowska z Oddziału Telewizji Polskiej w Łodzi.

„Papierowy teatrzyk” to połączenie teatru i plastyki.
Z jednej strony popularne baśnie, które są znane niemalże wszystkim dzieciom, bo to baśnie Braci Grimm czy też ze zbioru „Bajarka Opowiada” Marii Niklewiczowej. Z drugiej strony pokazanie, że taki magiczny świat możemy wykreować sami.
Dlaczego ten teatrzyk prowadzą dłonie. One mówią do dzieci, rozpoczynają spektakl, wprowadzają w baśń, ale przede wszystkim pokazują, jak zrobić scenografię do spektakli i kukiełki.
Do zrobienia teatrzyku używano różnego rodzaju papieru – od gazetowego po ozdoby papier opakowaniowy.
Jak najprościej zmienić Kopciuszka w Królewnę? Najpierw nasz Kopciuszek ma sukienkę z szarej torebki, a na balu – już z kolorowej torebki na prezenty.
Takie podejście do papieru – jako bardzo plastycznego tworzywa, które może być wykorzystywane na wiele sposobów, a które mamy zawsze pod ręka, daje nieograniczone możliwości tworzenia baśniowego świata.
W naszym teatrzyku są i kukły i marionetki i pacynki i teatr cieni.
Ten bajkowy świat tworzyła Marta Przybylska – młoda plastyczka, wtedy uczennica Liceum Plastycznego w Łodzi.
Chociaż w spektaklu występują często więcej niż dwie osoby – to animowało lalki i użyczało im swoich głosów tylko dwoje aktorów: Joanna Stasiewicz i Mirosław Siedler.
Wszystkie adaptacje bajek wykonywała sama autorka i pomysłodawczyni cyklu – Monika Kalinowska. „Mam nadzieję, że w dobie disnejowskich kreskówek, takie podejście do bajki i plastyki pozwala rozwijać wyobraźnie i kreację dzieci. Nie komputer, ale nasze ręce i wyobraźnia powinny być na pierwszym miejscu. Uczmy się zrobić coś z niczego, tworzyć magię za pomocą prostych środków takich jak papier.” – mówi autorka.

Program powstawał w latach 1998 – 2001 na zlecenie Redakcji Programów dla Dzieci i Młodzieży pod kierownictwem pani Jadwigi Jasny-Mazurek.

„Papierowy teatrzyk” można oglądać w TVP ABC w niedzielę o godz. 17.00, powtórki – w poniedziałek o 6.15 lub o 10.30

bajkowy-swiat-z-papieru