specjalisci-od-psot-piksel-i-poczciwe-dachowce-fot-jan-bogacztvp

„Budzik” to 25-minutowy studyjno-filmowy program dla najmłodszych telewidzów, prowadzony przez dwa zabawne koty – tytułowego Budzika oraz kotkę Rudą.
Koty mieszkają u pani Ewy. Ich przyjacielem jest krasnoludek Piksel.

Wszyscy bardzo się lubią, żyją w wielkiej zgodzie i przyjaźni. Jedynie Budzik czasami bywa nieco niesforny i sprawia kłopoty swoimi dziwnymi pomysłami.
Koty mają swoje problemy na miarę kilkuletniego widza. Pani Ewa i życzliwy krasnal Piksel sprawiają, że wszystkie większe i mniejsze zmartwienia szybko znikają.
W programie występuje też utalentowany śpiewak operowy – Pan Tenorek. Każdy jego występ to nie tylko wokalny popis, ale również doskonała, pełna humoru zabawa, w której bierze udział zespół wesołych muzyków. W „Budziku” porusza się wiele tematów – niezwykle ważnych dla dzieci. Mali telewidzowie mogą się dowiedzieć m.in. na czym polega prawdziwa przyjaźń, w jaki sposób można zadbać o swoje zdrowie, jak pielęgnować rośliny, jak rozwijać swoje talenty oraz w jaki sposób przygotować się do wyjazdu na wakacje.
W formie mądrych i zarazem pełnych dowcipu dialogów, autorzy przekazują dzieciom wiedzę o otaczającym świecie, rozwijają wyobraźnię oraz poczucie humoru.
Temat każdego odcinka jest prezentowany w formie rozmów, plastycznych zabaw, animowanych opowiadań oraz piosenek.
Łącznikiem wszystkich elementów programu jest nowoczesna, bajkowa scenografia.

Przygody Budzika i Rudej można oglądać we wtorki o godz. 17 w TVP ABC.
Powtórki są emitowane we środy o godz. 7.20 i 11.35.

O autorze słów kilka...
Autorem cyklu jest Andrzej Marek Grabowski – pisarz, scenarzysta i pedagog. Stworzył dla Telewizji Polskiej ponad tysiąc programów dla dzieci. Najbardziej znane serie jego autorstwa to: „Tik-Tak”, „Wyprawy Profesora Ciekawskiego” oraz, „Ciuchcia” . To w jego głowie narodziły się postacie uwielbiane przez tysiące dzieci: Kulfon, Profesor Ciekawski, czy wreszcie sympatyczne koty – Budzik i Ruda oraz krasnal Piksel.
Andrzej Grabowski jest też autorem scenariuszy filmowych oraz współzałożycielem dziecięcego zespołu „Fasolki”, dla którego napisał wiele piosenek m.in. : „Witaminki”, „Kulfon, co z Ciebie wyrośnie?!”, „Bursztynek”.
Pan Andrzej jest również autorem kilkunastu książek, m. in : „Dziwne historyjki”, „Pirat Jędruś”, „Afera smoka Nudożera", „Wojna na pięknym brzegu” czy przygodowo-instruktażowej publikacji dla najmłodszych o tym, jak trzeba dbać o psa. Jego powieść „Zenek i mrówki” została wpisana na Złotą Listę książek Fundacji „ABC XXI – cała Polska czyta dzieciom”.