wnetrze-ksiazki

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom polecamy polskie legendy w nowoczesnym, dowcipnym ujęciu, które znajdziecie w książce „Licho i Inni”. To 15. tradycyjnych baśni opowiedzianych na nowo przez Agnieszkę Taborską, uznaną pisarkę i badaczkę historii sztuki. Oprawę graficzną książki, inspirowaną sztuką ludową, przygotował Lech Majewski, słynny grafik i plakacista, profesor warszawskiej ASP.

Czarne Licho płata figle, Niebożęta podszywają się pod bocianiątka, a Żaba wygrywa każdą partię kart. Utopce wcale nie są takie straszne, jakie się wydają, Kaszubski Olbrzym słynie z doskonałych manier, a i Wiedźma spod Dębu, choć pozornie groźna, zasługuje raczej na miano Babuleńki. Jakby tego było mało, wszyscy ci sympatyczni bohaterowie jadą jednym pociągiem, mknącym przez piękne krainy Polski tak szybko, że trudno go zauważyć.
„Licho i Inni” zawiera najciekawsze opowieści polskiego folkloru, przedstawiając je w formie atrakcyjnej dla współczesnego czytelnika i okraszonej absurdalnym humorem. Publikacja łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nowatorską propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Legendy pochodzą z różnych regionów kraju, dzięki czemu książka uwrażliwia na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.
Tekst został przygotowany przez Agnieszkę Taborską, autorkę m.in. tłumaczonej na angielski i francuski onirycznej powieści „Senny żywot Leonory de la Cruz”, zbioru esejów poświęconego surrealizmowi „Spiskowcy wyobraźni” oraz pierwszej kompletnej polskiej antologii twórczości Rolanda Topora. Jej liczne książki wydane były również za granicą: w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Japonii, Korei, gdzie zdobyły liczne nagrody literackie. Na podstawie dwóch z jej publikacji dla najmłodszych powstały filmy animowane. Autorka jest wykładowczynią historii sztuki w Rhode Island School of Design w Providence w USA.
Za oprawę książki „Licho i Inni” jest odpowiedzialny Lech Majewski, znany ilustrator, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją dla projektanta były tradycyjne polskie wzory, które na kartach książki towarzyszą sympatycznym słowiańskim stworom i bohaterom noszącym ludowe stroje. Kolorowe ilustracje doskonale uzupełniają tekst, całość stanowi zaś propozycję zarówno dla młodszych, jak i tych dorosłych czytelników.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...