obrazek

Jest to fantastyczny pomysł. Tę ogólnopolską kampanię od czterech lat realizuje Narodowe Forum Muzyki. Przedsięwzięcie jest ważnym elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na czym polega ta akcją?
Muzycy przeprowadzają bezpłatne warsztaty śpiewu dla rodziców. Odbywają się 3 trzydziestominutowe spotkania: w szkołach rodzenia, na szpitalnych oddziałach położniczych oraz w centrach przyjaznych dzieciom. Rodzice uczą się śpiewania kołysanek i dziecięcych piosenek oraz dowiadują, jak ważny jest dla malucha kontakt z muzyką w okresie prenatalnym oraz w pierwszych latach życia.
Rodzicom uczestniczącym w warsztatach są też przekazywane teoretyczne i praktyczne wskazówki, dotyczące śpiewu. Uczestnicy otrzymują materiały do nauki piosenek. Po całym cyklu warsztatów mama i tata są w stanie swobodnie śpiewać kołysanki i piosenki z pamięci, bez korzystania z nagrań, bez patrzenia w tekst czy nuty.
Państwo mogą również nauczyć się kołysanek, korzystając z tekstów i nut, zamieszonych obok, pod zdjęciem.

Organizatorzy pragną, by kampania „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” stała się ogólnopolskim przedsięwzięciem i objęła zasięgiem przede wszystkim jak najwięcej dzieci, a także grono instytucji, które będą mogły – poprzez uczestnictwo w projekcie – włączyć się w program Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ważne jest to, by rozśpiewane zajęcia odbywały się nie tylko we Wrocławiu, ale i w innych polskich miastach i miasteczkach. Na razie są prowadzone jedynie w stolicy Dolnego Śląska. Zajęcia są bezpłatne. Można zgłaszać się na nie, wchodząc na stronę http://nfm.wroclaw.pl/pospiewajmi#proj, gdzie znajduje się formularz do pobrania, za którego pomocą wstępuje się do Klubu Pośpiewaj mi. Jest to równoznaczne z zapisaniem się na zajęcia. W przyszłości członkowie Klubu będą informowani o koncertach, planowanych specjalnie dla kobiet w ciąży i młodych rodziców.
Można mieć nadzieję, że różne instytucje z innych polskich miast będą chciały przystąpić do projektu. Chętne placówki powinny mailowo kontaktować się z Narodowym Forum Muzyki, które po przyjęciu zgłoszenia organizuje szkolenia, pokazując, jak projekt funkcjonuje we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją realizowanych od wielu lat projektów edukacyjnych, takich jak: „Śpiewający Wrocław” i „Śpiewająca Polska” (pod egidą Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans) oraz „Filharmonia Familijna”, „Filharmonia dla Młodych” i „Wyjazdowe Audycje Muzyczne” organizowane przez Filharmonię im. W. Lutosławskiego. Projekt „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” otrzymał w 2011 r. nagrodę Tulipany Narodowego Dnia Życia.

Dlaczego powinniśmy śpiewać dzieciom?
Śpiewanie wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka, stymuluje naukę języka, poszerza zasób słów, a przede wszystkim jest dobrą zabawą dla rodziców i ich pociech. Kołysanki w wykonaniu mamy, taty, wspólne śpiewanie w rodzinnym domu to bezcenne wspominania z dzieciństwa, które zapamiętuje się na całe życie. Maluchy od pierwszych dni uczą się kontaktu z kulturą, a także czynnego w niej udziału.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...