anakonda-bociek-i-cialaczek-juz-przeczytali-te-ksiazke

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga?”, „Tato, jakie to święto?”, „A co to jest niepodległość?”. W dniu świąt narodowych wielu rodziców i nauczycieli staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci.

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” Zofii Staneckiej, wydana nakładem Edukacyjnego Egmontu to książka, która pomoże na nie odpowiedzieć oraz z pewnością zainteresuje nie tylko rodziców, ale także nauczycieli i bibliotekarzy i wskaże, dlaczego ważnymi datami są w Polsce: 11 listopada, 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.
Jako pozycja wpisująca się w kategorię publikacji z dziedziny patriotycznej i historycznej edukacji znakomicie przyda się jako początek dyskusji i tematycznych spotkań związanych z obchodami ważnych polskich świąt narodowych i państwowych. Historyczne informacje w niej zawarte są podane w przyjazny i odpowiedni dla dziecka sposób, zaś świetnie napisane i dowcipne opowiadania Zofii Staneckiej nie tylko bawią, ale też ułatwiają dzieciom zrozumienie, jakie wartości związane są z każdym z tych świąt obchodzonych w naszym kraju.
I tak data 11 listopada może stać się przyczynkiem do dyskusji o wolności, tożsamości narodowej i historii, a opowiadanie, odwołuje się do znanych dzieciom z doświadczenia sytuacji związanych z własnością, czy niezależnością podczas wspólnych zabaw.

Dodatkowym atutem książki są znakomite ilustracje oraz projekt graficzny. W części historycznej, oprócz rysunków Daniela de Latour’a, znajdują się wyjątkowe zdjęcia ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Samym opowiadaniom również towarzyszą pełne humoru ilustracje, które wzbogacają i uatrakcyjniają przekazywane treści.
W przystępnej i nowoczesnej formie wydawcy zawarli bardzo istotny przekaz o tym, że trzeba pamiętać nie tylko o edukacji historycznej, rozumianej jako przekazywanie wiedzy o faktach i datach, ale także o edukacji obywatelskiej – czyli przygotowaniu i wychowaniu młodego pokolenia w duchu zrozumienia wartości, które reprezentują święta narodowe, takich jak: wspólna odpowiedzialność za państwo, niepodległość, demokracja czy godność, a także zrozumienia i szacunku dla tradycji i symboli narodowych.