foto

Muzeum Króla Jana III w Wilanowie przygotowało na wiosnę 2017 atrakcyjne zajęcia dla dzieci i dla rodzin z dziećmi.

W Wilanowie są organizowane bardzo interesujące edukacyjne warsztaty dla dzieci, młodzieży i całych rodzin.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – jako publiczna instytucja kultury, realizuje swą misję integracji edukacji kulturalnej i przyrodniczej, przekształcając się w muzeum kultury i natury. Edukacyjne programy dla najmłodszych są opracowane bardzo starannie. Organizatorzy dokładają starań, by były mądre i wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.

Najmłodszym gościom, którzy odwiedzają wilanowską rezydencję, proponuje się różnorodne formy aktywności, łączące edukację historyczną i ekologiczną.

Przygotowując zajęcia, dyrekcja Muzeum zawiera w nich różne elementy, poprzez które w atrakcyjne formie zapoznaje się najmłodszych z dziedzictwem kulturowym. W ofercie są zajęcia z kaligrafii, warsztaty haftu, kulinarne czy różnego rodzaju zajęcia z elementami historycznych rekonstrukcji.

Wilanowskie projekty spotykają się z dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Są przez nich doceniane.

Te rodzinne programy zostały uznane za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci organizowane w stolicy. Przyznano im nagrodę „Słoneczniki”.
Bogata oferta edukacyjna jest skierowana do dzieci i do rodzin z dziećmi, dla których warsztaty w pałacu stały się stałą formą wspólnego spędzania czasu.
Najmłodsi goście Muzeum Pałacu Króla Jana III wracają do Wilanowa wiele razy, aby wziąć udział w kolejnych atrakcjach, których co roku przybywa w muzealnej ofercie.
A jakie zajęcia poleca TVP ABC w kwietniu w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie?

1 i 2 kwietnia, godz. 14.oo–15.3o
IX WYSTAWA TULIPANÓW Tulipany to kwiaty, które występują we wszystkich kolorach tęczy, a kolory te mają swoje znaczenie. W czasie warsztatów, które odbędą się w wilanowskiej oranżerii, dzieci dowiedzą się, które tulipany symbolizują energię, witalność oraz spontaniczność, a które uosabiają radość i wdzięk. Prowadzący zajęcia podpowiedzą, jakie tulipany powinno się ofiarować w geście podziękowania czy uznania, a które z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Pamiątką z warsztatów będzie własnoręcznie pomalowana tulipanowa broszka, magnes lub zawieszka, która być może stanie się podarunkiem dla kogoś bliskiego.
Warsztaty są adresowane do rodzin z dziećmi, nie jest wymagana rezerwacja miejsc.
Wejście na zajęcia jest płatne – cena jest taka sama jak biletu do parku: 5 zł – bilet zwykły, 3 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wchodzą bezpłatnie, a dzieci do 16 lat za złotówkę. 8 kwietnia, godz. 10.oo–11.3o
POGŁÓWKUJ z PRZYRODĄ, POGŁÓWKUJ nad WODĄ
W czasie tych naukowych warsztatów, które odbędą się w pompowni w wolanowskim parku, dowiemy się, jak są różnorodne metody pracy laboratoryjnej, jakie są kolejne etapy prowadzenia eksperymentów, a także jak sformułować wnioski wynikające z przeprowadzonych prac badawczych. Młodzież pozna również najmniejsze organizmy zasiedlające Jezioro Wilanowskie. Może niektóre z nich uda się złowić i zobaczyć pod mikroskopem! W czasie spotkania uczestnicy skorzystają z lup, mikroskopów, siatki planktonowej oraz innych przyrządów laboratoryjnych.
Zajęcia są adresowane do rodzin z dziećmi w wieku od 1o do 14 lat.
Udział w tych warsztatach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

b>22 kwietnia – 2 grudnia, RAZ w MIESIĄGU, godz. 11.oo – 12.45
MOJE ULUBIONE MUZEUM
Czy Państwa córka chciałaby być królewną? Czy Wasz syn interesuje się zamkami i pałacami? Czy Państwa dzieci lubią muzea? Jeśli chcą Państwo, żeby je polubiły i sprawdziły, jak mądrze i dobrze można się bawić w muzeum, zachęcamy do zgłoszenia się do rodzinnego programu „Moje ulubione muzeum!”.
Program dla rodzin to propozycja spędzenia wolnego czasu z dzieckiem w muzeum – w miejscu, które daje niespotykaną nigdzie indziej możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką oraz stwarza wyjątkowe warunki do rozwoju twórczej aktywności. Na program składa się dziewięć około półtoragodzinnych spotkań o warsztatowym charakterze, które są realizowane w ostatnią sobotę/niedzielę każdego miesiąca, począwszy od kwietnia. Zajęcia są adresowane do rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 8 lat i będą odbywać się zarówno we wnętrzach barokowego pałacu w Wilanowie, jak i w królewskich ogrodach. Realizację warsztatów uatrakcyjniają różnego rodzaju wydawnictwa: edukacyjne książeczki, karty zadań, wyklejanki, wycinanki, gry planszowe itp.
Uwaga! Zgłoszenia trzeba wysłać do 10 kwietnia.
Udział w tych warsztatach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

22 kwietnia, godz. 11.oo–12.3o
NADWORNI PRZYRODNICY KRÓLA JANA III
Poznamy niezwykłą historię oswojonej wydry króla Jana III. Wybierzemy się także na spacer do ogrodów, aby zobaczyć miejsca, gdzie obecnie można czasem obserwować ślady obecności tego zwierzęcia. Opowiemy, jakie inne zwierzęta można spotkać w królewskim parku i co świadczy o ich obecności. Niektóre z nich z pewnością uda się nam zaobserwować! Pokażemy różnorodne przyrodnicze eksponaty – pióra, muszle, ślady żerowania. Na koniec zajęć zrobimy książeczki z motywem wydry.
Te zajęcia są adresowane do rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 7 lat.
Udział w warsztatach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

22 kwietnia, godz. 10.oo–12.oo
A KTO TO? A CO TO?
– warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu
Zapraszamy rodziny z dziećmi ze spektrum autyzmu na warsztaty do pałacu wilanowskiego. Przekonają się Państwo, że warto poznawać to, co nieznane. Uczestnicy zajęć zobaczą, że minione wydarzenia i obyczaje wcale nie muszą być nam takie obce i odległe. Udowodnimy, że naprawdę warto zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi.
Dla dzieci przygotowuje się wiele zabaw, gier, zagadek i manualnych prac. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wykonania własnego przewodnika po pałacu – aby dzieci nie zapomniały o tym, co zobaczą i usłyszą podczas naszych spotkań oraz aby mogły opowiedzieć o tym miejscu innym osobom. Każdy zrobi go w taki sposób, jaki uzna za najciekawszy i najładniejszy. Podczas warsztatów będą wykorzystywane karty ćwiczeń dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu (uporządkowana szata graficzna, język bez trudnych konstrukcji, trudne słownictwo wyjaśnione), pomoce wizualne wzmacniające przekaz (np. zdjęcia, rysunki).
Na te warsztaty zapraszamy Rodziców z dziećmi ze spektrum autyzmu w wieku od 7 do 10 lat. Udział w zajęciach nie wymaga rezerwacji miejsc.

23 kwietnia, godz. 13.00–14.3o
WIOSENNA WYCIECZKA PRZYRODNICZA
W kwietniu w wilanowskich ogrodach zakwitają łanami złocie, ziarnopłony, zawilce i kokorycze. Gdzie ich szukać? Dlaczego o tej porze tak intensywnie się rozwijają? Jakie owady można zobaczyć wśród płatków ich koron? Zapraszamy na kolejny przyrodniczy spacer trasą opisaną w rodzinnym przewodniku „Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów”. Uzbrojeni w lupy poszukiwać będziemy najdrobniejszych mieszkańców królewskich ogrodów!
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 5 do 12 lat. Nie trzeba rezerwować miejsc.

29 kwietnia, godz. 10.oo–11.3o
BADACZE PRZYRODY
Zapraszamy na rodzinne warsztaty przyrodnicze, w których czasie nauczymy się rozpoznawać wczesnowiosenne gatunki kwiatów. W czasie spotkania poznamy takie rośliny, jak: zawilec żółty i gajowy, ziarnopłon, kokorycz, fiołek. Bardzo dokładnie obejrzymy je przez lupy! Na koniec wykonamy rysunek botaniczny wybranego gatunku rośliny.
Zajęcia są adresowane do rodzin z dziećmi w wieku od 8 do 12 lat. Udział w tych warsztatach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

29 kwietnia, godz. 13.3o–15.oo
ZWIERZAKI – HAFCIAKI
W czasie tych rodzinnych warsztatów dzieci poznają różne techniki wyszywania, czyli ozdabiania tkanin za pomocą nici i nie tylko. Dowiedzą się też, jakie zwierzęta mogły mieszkać w królewskiej posiadłości i wokół niej – w ogrodach i lasach. Zadaniem dzieci będzie z pomocą wzorników lub własnej wyobraźni stworzyć własnego zwierzaka – hafciarka.
Na te warsztaty zapraszamy Rodziców z dziećmi, które ukończyły 7 lat. Udział w zajęciach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...