foto

Muzeum Króla Jana III w Wilanowie przygotowało na jesień atrakcyjne zajęcia dla dzieci i dla rodzin z dziećmi.

W Wilanowie są organizowane bardzo interesujące edukacyjne warsztaty dla dzieci, młodzieży i całych rodzin.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – jako publiczna instytucja kultury, realizuje swą misję integracji edukacji kulturalnej i przyrodniczej, przekształcając się w muzeum kultury i natury. Edukacyjne programy dla najmłodszych są opracowane bardzo starannie. Organizatorzy dokładają starań, by były mądre i wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.

Najmłodszym gościom, którzy odwiedzają wilanowską rezydencję, proponuje się różnorodne formy aktywności, łączące edukację historyczną i ekologiczną.

Przygotowując zajęcia, dyrekcja Muzeum zawiera w nich różne elementy, poprzez które w atrakcyjne formie zapoznaje się najmłodszych z dziedzictwem kulturowym. W ofercie są zajęcia z kaligrafii, warsztaty haftu, kulinarne czy różnego rodzaju zajęcia z elementami historycznych rekonstrukcji.

Wilanowskie projekty spotykają się z dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Są przez nich doceniane.

Te rodzinne programy zostały uznane za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci organizowane w stolicy. Przyznano im nagrodę „Słoneczniki”.
Bogata oferta edukacyjna jest skierowana do dzieci i do rodzin z dziećmi, dla których warsztaty w pałacu stały się stałą formą wspólnego spędzania czasu.
Najmłodsi goście Muzeum Pałacu Króla Jana III wracają do Wilanowa wiele razy, aby wziąć udział w kolejnych atrakcjach, których co roku przybywa w muzealnej ofercie.
A jakie zajęcia poleca TVP ABC przed Bożym Narodzeniem?

Warsztaty świąteczne dla RODZIN z DZIEĆMI

10 grudnia, godz. 11.oo–13.oo i godz. 14.oo–16.oo
CZY KRÓL JAN III WYSYŁAŁ KARTKI ŚWIĄTECZNE?
W czasie zajęć sprawdzimy, czy dzisiejszy papier nadawałby się na „królewską pocztówkę”. Dowiemy się, czy król mógł spisać życzenia długopisem. Poznamy charakter pisma Jego Królewskiej Mości. Odpowiemy na pytanie, w jaki sposób król mógł rozesłać karty świąteczne i czy 300 lat temu w ogóle można było wydrukować pocztówkę. Wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli wydrukować na prasie wyjątkową kartę świąteczną z wizerunkiem pałacu Wilanowie, a potem ją pokolorować i wysłać!
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 6 lat
Udział tych zajęciach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl


11 grudnia, godz. 11.oo–15.oo
PRZYRODNICZO-ŚWIĄTECZNE WARSZTATY KREATYWNE
Patyk – nie wymaga loginu i hasła, nie trzeba go ładować ani aktualizować, ma tysiąc zastosowań i można go znaleźć niemalże wszędzie. Zapraszamy na warsztaty rodzinne, w których czasie poznamy niegdysiejsze zabawy z zastosowaniem patyków, dowiemy się, jak patyki wykorzystują zwierzęta (np. bobry), a także co to są i gdzie żyją chruściki. Wspólnie wykonamy świąteczne ozdoby choinkowe, oczywiście z patyków.
Na te zajęcia nie obowiązuje rezerwacja, a są adresowane do dzieci w wieku 6+.

17 grudnia, godz. 10.oo–13.oo i godz. 15.oo–18.oo
ŚWIĄTECZNA PODŁAŹNICZKA
Zanim w okresie świąt Bożego Narodzenia w polskich domach zagościła choinka, znana i popularna była podłaźniczka, zwana czasem jutką, sadem rajskim lub wiechą albo bożym drzewkiem. Była to najczęściej gałąź sosny albo czubek jodły lub świerku, które zawieszano pod sufitem. Zdobiono je jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Wierzono, że wiecznie zielone gałązki zapewnią dostatek, urodzaj, zdrowe i szczęśliwe życie.
Uczestnicy warsztatów wykonają świąteczne podłaźniczki. Poznają również ich niesamowitą historię oraz symbolikę. Warsztaty poprowadzą floryści ze Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej. !
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 6 lat
Udział tych zajęciach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

Bezpłatne lekcje muzealne dla grup
Do 16 grudnia włącznie
„PIERWSZA GWIAZDKA” NA GWIAZDKĘ!
„Pierwsza gwiazdka” to zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, świąteczną muzyką. Pokażemy, że postać Świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem – biskupem w ornacie i mitrze. Zastanowimy się też, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odniesiemy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Zapraszamy do podróży po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!
Zajęcia „Pierwsza gwiazdka” stanowią część programu Kultura Dostępna realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lekcje są dedykowane dzieciom w wieku od 6 do 12 lat, czyli uczniom szkół podstawowych. Udział tych zajęciach wymaga rezerwacji miejsc – telefonicznej pod nr 22 544 28 50 lub mailowej – bilety@muzeum-wilanow.pl

Płatne warsztaty dla grup
Do 16 grudnia włącznie
CZY KRÓL JAN III WYSYŁAŁ KARTKI ŚWIĄTECZNE? Sprawdzimy, czy dzisiejszy papier nadawałby się na „królewską pocztówkę”. Dowiemy się, czy król mógł spisać życzenia długopisem. Poznamy charakter pisma Jego Królewskiej Mości. Odpowiemy na pytanie, w jaki sposób król mógł rozesłać karty świąteczne i czy 300 lat temu w ogóle można było wydrukować pocztówkę. Wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli wydrukować na prasie wyjątkową kartę świąteczną z wizerunkiem pałacu Wilanowie, a potem ją pokolorować i wysłać!
Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Jest wymagana rezerwacja miejsc – telefoniczna pod nr 22 544 28 50 lub mailowa – bilety@muzeum-wilanow.pl

WARSZTATY KULINARNE
W staropolskiej kuchni (7–19 lat)
Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się powszechne przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! Na początku porozmawiamy o tym, co kryje się pod pojęciem „kuchnia staropolska”, i spróbujemy obalić związane z tym stereotypy. Następnie pod okiem profesjonalnego kucharza uczestnicy samodzielnie przygotują potrawy według XVII-wiecznych przepisów. Na koniec zasiądziemy do stołu i nie tylko zaspokoimy apetyt, ale też weźmiemy udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim może i powinna być uczta. Podczas zajęć nauczymy pobudzać smaki i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi daniami.
Rezerwacja pod nr tel. 22 544 28 50 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.oo – 16.oo) lub mailem bilety@muzeum-wilanow.pl

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...