foto

Wiosna to czas, gdy ptaki przygotowują się do posiadania potomstwa. Zaczynają od budowania gniazd.
W tym wydaniu „Mojego zwierzyńca” dr Andrzej Kruszewicz opowie o tym, jak wymyśle są to konstrukcje i jak różne miejsca są wybierane do ich budowy.

Zanim ptaki przystąpią do lęgów, skrzętnie budują gniazda.
Jedne wiją je na drzewach, inne ukrywają w trzcinach. Są też takie, które zakładają je bezpośrednio na piasku.
Gniazda przybierają przeróżne kształty. Mogą składać się z zaledwie kilku patyków albo być prawdziwymi dziełami architektury.
Kormorany budują swoje gniazda w koloniach natomiast ptaki drapieżne nie chcą w pobliżu mieć sąsiadów.
Potrzeba budowy gniazda wynika z silnego instynktu, który pojawia się w okresie lęgowym.
Podobnie jest u ludzi, kiedy rodzice najczęściej około piątego miesiąca ciąży odczuwają silną potrzebę przygotowania pokoiku, czy kącika dla dziecka jak i generalnych porządków w domu.
W życiu bocianów gniazdo pełni niezwykle ważną rolę. Jest to miejsce spotkania partnerów, kojarzenia się par, lęgu i wychowywania młodych. Te same gniazda mogą być użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat przez wiele bocianich pokoleń.
W budowę gniazda, a zwłaszcza w znoszenie materiału przede wszystkim są zaangażowane samce. Często jednak przyniesione w dziobie gałązki, składają na brzegu gniazda i dopiero samice układają je w wybranym miejscu.
Drozd śpiewak buduje gniazdo z traw lub gałązek na krzaku lub drzewie. Jego kształt jest wielką ciekawostką – gniazdo przypomina filiżankę a wnętrze – w celu wzmocnienia – jest wyłożone błotem. Kiedy w gnieździe z niebieskich jajek w czarne plamki wykluwają się młode, ojcowie angażują się w ich dokarmianie. Młode po 2 tygodniach potrafią już latać a samiczki już składają następne jajka.
Mały ptak, nieco większy od wróbla domowego – gąsiorek, przylatujący do Polski z zimowisk w maju a odlatujący w połowie sierpnia, co roku wraca do tego samego ciernistego drzewa czy krzewu na polu lub łące, gdzie zakłada gniazdo.

Zapraszamy w poniedziałek, 3o kwietnia o godz. 15.1o.
Powtórkę tej premiery będzie można zobaczyć w poniedziałek, 7 maja, o godz. 9.55.