foto

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, z powodzeniem pilotując od kilku już lat dwie komiksowe serie wydawnicze: „Wilcze tropy” oraz „W imieniu Polski Walczącej”, postanowiło przygotować ofertę dla młodszych czytelników – uczniów szkół podstawowych. Premiera komiksów z nowej serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego” odbyła się podczas Targów Książki Historycznej jesienią 2015 roku w Arkadach Kubickiego, w Zamku Królewskim w Warszawie.

W przeciwieństwie do wspomnianych serii kierowanych do młodzieży i dorosłych, opartych na precyzyjnie odtworzonych faktach historycznych, tym razem opowiadane historie przestawiają zbiorczą wiedzę dotyczącą losów Polaków w czasie II wojny światowej. Wprawdzie w komiksach pojawiają się postacie historyczne m.in.: gen. S. Kopański, gen. W. Anders czy gen. E. Rommel, jednak całość ma „baśniowy” charakter, osadzony tylko w ramach prawdziwych zdarzeń.
Podstawowym założeniem serii jest bowiem zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po inne źródła wiedzy, a nie zastępowanie istniejących już podręczników w nowej, atrakcyjnej formie.

Czteroczęściowa „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”, napisana przez Tomasza Robaczewskiego i narysowana przez Huberta Ronka, nieprzypadkowo zaczyna się w 1939 r., w Grodnie.
Twórcy chcieli bowiem w ten sposób jednoznacznie podkreślić, iż II wojna światowa zaczęła się w wyniku zmowy i agresji dwóch państw – III Rzeszy niemieckiej i Rosji sowieckiej.

Główny bohater – Antek Srebrny, podobnie jak wielu jego rzeczywistych pierwowzorów (np. 13-letni dzielny obrońca Grodna – Tadeusz Jasiński) bierze udział w bohaterskiej obronie swojego rodzinnego miasta. Później zaś pada ofiarą pierwszej sowieckiej deportacji polskich obywateli 10 lutego 1940 r.

Drugi zeszyt pt. „Ucieczka z nieludzkiej ziemi” opisuje jego losy najpierw w miejscu deportowania – w Kazachstanie, a następnie w prawdziwym „piekle na ziemi” – sowieckim łagrze. Chłopak spotyka w nim „bezprizornych” i „urków”, którzy są prawdziwym postrachem politycznych więźniów sowieckiego GUŁAGU. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego, przedrzeć do Syrii.

W trzecim zeszycie zatytułowanym „Szczury Tobruku” Antek jest już żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w jednej z najważniejszych batalii na froncie afrykańskim – w obronie twierdzy Tobruk.
Stąd po połączeniu SBSK z Armią Polską w ZSRS główny bohater już jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch, by wziąć tam udział w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – o klasztor Monte Cassino.
Opowieść kończy się w lecie 1944 r. z nadzieją na dalszy ciąg, aż do zakończenia wojny.

Opowiedziana w ten sposób, w ogromnym skrócie, historia walk żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ma – poprzez zabawę – uzmysłowić młodym czytelnikom determinację i gotowość Polaków, gdziekolwiek rzucił ich los, do walki o wolną Polskę.

W ramach przygotowanego pakietu, komiksom towarzyszy gra planszowa oparta na komiksowej fabule, wzbogacona historyczną wiedzą i ikonografiami, znakomicie poszerzającymi wiedzę o zdarzeniach przeżywanych przez głównego bohatera – Antka Srebrnego – na kartach poszczególnych zeszytów.

Kolejnymi elementami pakietu są dwustronne puzzle, ukazujące z jednej strony zdjęcia klisze, będące ilustracją poszczególnych czterech etapów drogi głównego bohatera: rok 1939, deportację, walki w Afryce i bitwę pod Monte Cassino, z drugiej zaś – obrazujące polski wysiłek zbrojny na europejskim teatrze działań.

Całość uzupełnia zestaw naklejek na ubrania, prezentujący dwanaście naszywek noszonych przez oddziały polskie w Afryce i we Włoszech.

TVP ABC poleca tę lekturę. Prezentowany pakiet, poprzez czytanie i oglądanie rysunków, grę, układanie puzzli przyczyni się do zainteresowania młodych odbiorców tak ważnym dla budowy patriotycznych postaw fragmentem najnowszej historii Polski.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...