foto

W dniach od 25 do 27 września w Zamku Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”.

Podczas trzydniowej imprezy, organizowanej w ramach projektu Bibliomania, wszyscy odwiedzający nieodpłatnie będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu warsztatach, pokazach, lekcjach, spotkaniach autorskich i spektaklach teatralnych, a także posłuchać bajek czytanych na żywo i obejrzeć animowane filmy ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.
Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, zostaną przygotowane trzy strefy specjalne: w Warsztatowni odbędą się warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają bajek, czytanych przez animatorów oraz obejrzą pokazy animacji; w Sali Konferencyjnej w piątek (25 września) odbędzie się spotkanie dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w kolejnych dniach – spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i edukacyjnymi zabawkami. Wśród wystawców znajdzie się wiele znakomitych wydawnictw.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek, 25 września, o godzinie 12.30, dokona bardzo lubiana przez dzieci Nela Mała Reporterka, autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Zapraszamy też na spotkania z bohaterami ulubionych bajek m.in. z Cecylką Knedelek i z Ciekawskim Georgem.

Nowość podczas tegorocznego Festiwalu to przegląd teatralnych zespołów pt. „Pięknie mówić, pięknie grać – prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce”. Dla wszystkich, którzy zapragną odpocząć jest przygotowywana Czytelnia pod Chmurką, gdzie na leżakach będzie można zrelaksować się, przeglądając magazyny parentingowe, poczytać dziecku bajkę lub pogrążyć się w ulubionej lekturze.
Spokojniejsza, ale z pewnością również bardzo interesująca strefa to wystawy ilustracji. W tym roku zaprezentujemy klasyczne prace Aleksandra Baszuna do „Bajki o Siwobrodym Krasnalu” czytanej przez Piotra Fronczewskiego oraz nowatorskie typograficzne ilustracje autorstwa Moniki Godlewskiej do książki „Po prostu... od A do Z” i przestrzenne ilustracje do książki Grzegorza Kasdepke „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”.
ZHP planuje organizację różnego rodzaju konkursów gier i turniejów pod gołym niebem. Nie zabraknie więc rozrywek dla aktywnych dzieci.

Organizatorami Festiwalu są: Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Mecenat nad wydarzeniem objęły Warszawskie Targi Książki. W prace nad Festiwalem włączyło się także Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Se-Ma-For Muzeum Animacji i Polska Sekcja IBBY.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...