foto

W sobotę, 30 maja, rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w ponad 3270 miastach i miejscowościach. Potrwa do 6 czerwca.

To wielkie święto czytania zostanie zainaugurowane w całym kraju podczas „Nocy Bibliotek”, współorganizowanej przez Fundację razem z: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazetę Wyborczą, Magazyn „Książki”, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki.
Centralna impreza – „Nocy Bibliotek” – odbędzie się 30 maja, w godz. 17.20 – 24.oo, w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Honorowy patronat nad XIV OTCD oraz nad Nocą Bibliotek objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Edukacji Narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dyrektor Biblioteki Narodowej – dr Tomasz Makowski.
Tygodnie Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa blisko 8700 wolontariuszy kampanii czytania oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom od lat jest stałym i często jedynym, dużym wydarzeniem kulturalnym z udziałem lokalnych osobistości, samorządowych władz i mediów. Wypełniają go tysiące imprez czytelniczych, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dla dzieci.
W tym roku w obchodach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach“, weźmie udział ponad 3270 miast i miejscowości w całej Polsce.

IV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpocznie się podczas wydarzenia pn. „Noc Bibliotek – I wydanie krajowe”, organizowanego 30 maja w publicznych i szkolnych bibliotekach w całym kraju pod hasłem: „Groza nie czytać”.
Centralna Inauguracja Nocy Bibliotek i XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się w Bibliotece Narodowej. Impreza będzie podzielona na 2 części.
O godz. 17.20 rozpocznie ją otwarta projekcja pięknego filmu animowanego dla dzieci „Sekret Eleonory” na temat ratowania księgozbioru zagrożonego zniszczeniem. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty wszystkie bibliotek,i biorące udział w akcji „Noc Bibliotek”, otrzymają bezpłatny dostęp do filmu i będą mogły organizować projekcje dla swoich czytelników podczas całego Tygodnia Czytania Dzieciom!
O godzinie 19.oo wszyscy goście Inauguracji zostaną zaproszeni do wspólnego czytania LOKOMOTYWY Juliana Tuwima, które już tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Czytania Dzieciom.
Program dla rodzin z dziećmi potrwa do godz. 20.30 i obejmie m.in.: pasowanie znanych aktorów i dziennikarzy na Ambasadorów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, podpisanie przez wszystkich uczestników deklaracji czytania, multimedialną prezentację zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA dla dzieci, czytanie przez aktorów, zabawy i konkursy itd.
W drugiej części, przeznaczonej dla starszych uczestników, która rozpocznie się ok. godz. 20.30 – są przewidziane spotkania autorskie z Mariuszem Szczygłem i Joanną Bator oraz z Włodzimierzem Kalickim; maraton czytelniczy opowiadań grozy w wykonaniu m.in. aktorów, prezentacja zbiorów POLONY dla dorosłych, w tym opowiadań grozy Edgara Allana Poe, w tłumaczeniu Bolesława Leśmiana i inne atrakcje. Nocy Bibliotek będzie towarzyszyć zbiórka książek dla bibliotek więziennych i szpitali w ramach akcji „Przynieś książkę do biblioteki”.
W warszawskiej Nocy Bibliotek i Inauguracji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom wezmą udział autorzy, aktorzy, dziennikarze i inne znane osoby, które swoim autorytetem wspierają ideę czytania. Swoje przybycie potwierdzili m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, prof. Jerzy Bralczyk, Joanna Brodzik, Teresa Lipowska, Rafał Rutkowski, Radosław Brzózka i Paulina Smaszcz-Kurzajewska.

Noc Bibliotek będzie transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...